Bazı nar (Punica granatum L.) genotiplerinin ISSR markırları ile moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of some pomegranate (Punica granatum L.) genotypes with ISSR markers
- Tez No: 606724
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kültüre alınan en eski tarım ürünlerinden olan nar, insanlık tarihinde önemli bir yere sahiptir. Nar, antik çağlarda tıbbi bitki olarak kullanılmıştır. Günümüzde yapılan araştırmalarda tansiyon dengeleyici, enerji verici, bağışıklık sistemini geliştiren, kanser hücrelerinin çoğalmasını engel olan bir meyve olduğu kanıtlanmıştır. Ülkemizde ve Dünya da giderek önem kazanan narın pazar ihtiyacını karşılamak için çeşitli ıslah yöntemlerine başvurulmuştur. Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Nar Genetik Koleksiyonunda yer alan 90 nar genotipinin moleküler karakterizasyonu ISSR moleküler markır tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nar genotiplerinin genetik ilişkileri, 23 ISSR primer kullanılarak incelenmiştir. Tez çalışmasında kullanılan 23 primer arasından 21 primerden amplifikasyon elde edilmiştir. 21 primerin 20'si polimorfik bantlar üretirken, 1 tanesi sadece monomorfik bant üretmiştir. Değerlendirilen 21 primer, 80'ı polimorfik olmak üzere toplam 96 adet bant üretmiştir. ISSR analizleri sonucunda oluşturulan dendrogram incelendiğinde, 90 adet nar genotipinin genetik benzerlik düzeyinin 0.52 ile 1.00 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Pomegranate, which is one of the oldest agricultural products, has an important place in human history. Pomegranate plant was used as medicinal plant in ancient times. In recent studies, has been proven to be a fruit that blood pressure stabilizing, energy-giving, improving the immune system, prevents the proliferation of cancer cells. Various breeding methods have been used in order to meet the market need of the pomegranate plant which is gaining importance in our country and in the world. In this study, molecular characterization of 90 pomegranate genotypes in the Pomegranate Genetic Collection of Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Cukurova University was carried out by using ISSR molecular marker technique. Genetic relationships of pomegranate genotypes were investigated by using 23 ISSR primers. Amplification was obtained from 21 primers among 23 primers used in the thesis. While 20 of the 21 primers produced polymorphic bands, 1 produced only monomorphic bands. The evaluated 21 primers produced a total of 96 bands, 80 of which were polymorphic. When the dendrogram produced after ISSR analysis was examined, it was seen that the genetic similarity level of 90 pomegranate genotypes ranged between 0.52 and 1.00.