Jeotermal akışkanların sulama suyuna karışmasının çilek bitkisi üzerine etkisi
The effects of mixing geothermal fluids with irrigation water on strawberry plant
- Tez No: 606754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME SEFEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Aydın bölgesi verimli arazileri ve yetiştirilen çeşitli ürünleri ile önemli tarım alanlarından biridir. Üreticilerin başlıca sorunlarından biri jeotermal tesislerin atık suları sulama kanallarına, Büyük Menderes'e bırakması ve sulama sularının kirlenmesidir. Bu çalışmada, belirli oranlarda jeotermal karıştırılan sulama suları ile sulanan çilek bitkilerinin yaprakta, toprakta ve meyvedeki miktarları incelenip, birikim derecelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede çalışma Sultanhisar Atça Mahallesindeki serada gerçekleştirilmiştir. Çeşit olarak bölgede çiftçilerin en çok yetiştirdiği çeşitlerden biri olan Rubiygem çilek çeşidi kullanılmıştır. Sulama suyu olarak 4 farklı dozda (%100 kuyu suyu. %25 jeotermal+ kuyu suyu,%50 jeotermal+ kuyu suyu,%100 jeotermal su) kullanılmıştır. Toprak örneklerinde fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Su örneklerinde buharlaşma kalıntısı, erimiş katı madde, pH, EC, sertlik, anyonlar (CI-, CO3-, HCO-,SO-24,NO-3, N2O), katyonlar (K+, Ca+, Mg+, Na+),mikro element (Fe, Mn, Zn, Cu ve B) ve ağır metal (Co, Cr, Ni, Cd, Pb) analizleri yapılmıştır. Bitkide P, K+, Ca+, Mg+, Na+, Fe++, Mn++, Zn++, Cu++ ve B) analizleri ve bazı meyve analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucu toprakta Ca, Na, B, Co açısından%100 jeotermal ile sulanan 4. uygulamada en yüksek değerler belirlenmiştir. Bitkilerde ise K, Ca, Na, B, Ni, Cd değerlerinin artan dozlara paralel olarak arttığı ve en yüksek değerin %100 jeotermal suyu uygulanan bitkilerde olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
Region of Aydın is one of the most important agricultural fields because of fertile lands and variety of grown plants. One of the biggest problems of this area is contamination from geothermal plants to irrigation waters and Büyük Menderes river. In this study, it is aimed to investigate the accumulation of geothermal waters which are mixed in certain ratios in the leaves, soil, and fruits of strawberry plants and determine the degree of accumulation. In this context, the study was carried out in the greenhouse in SultanhisarAtça neighborhood. Rubiygem strawberry, which is one of the most cultivated varieties of farmers in the region, was used as variety.As irrigation water 4 different doses used. (100% well water, 25% geothermal + well water, 50% geothermal + well water, 100% geothermal water).Physical and chemical analyses were performed on soil samples. pH, EC hardness, anions (CI-, CO3-, HCO-, SO-24, NO-3, N2O), cations (K+, Ca+, Mg+, Na+), micro element (Fe, Mn, Zn, Cu and B) and heavy metal (Co, Cr, Ni, Cd, Pb) analyzes are done, P, K+, Ca+, Mg+, Na+, Fe, Mn, Zn, Cu ve B analyses are done on plants and fruits. As a result of the analysis, Ca, Na, B, Co in the soil irrigated with 100% geothermal in the 4th application was found to be the highest values.It was concluded that K, Ca, Na, B, Ni, Cd values increased in parallel with increasing doses and the highest value was in 100% geothermal applied plant.