A content analysis of industrial engineering curriculums
Endüstri mühendisliği ders müfredatlarının içerik analizi
- Tez No: 606753
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ, DOÇ. DR. ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Değişen teknolojiler ve bilginin yarı ömrünün dijitalleşme çağı ile birlikte giderek kısalıyor olması, mühendislik eğitimi ile yakından ilgili konulardan birisidir. Mühendislik müfredatlarının detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve değişen teknolojiler ile birlikte ortaya çıkan yeni bilgilerle güncellenmesi mezun olacak öğrencilerin bilgi düzeyi ve yeteneklerinin artmasında etkili olabilir. Bu tez çalışmasında örnek uygulama olarak ele alınan Endüstri Mühendisliği, esnek ve dinamik bir mühendislik alanıdır. Farklı sektörlerde ve farklı pozisyonlarda çalışma alanlarına sahip olabilen endüstri mühendisleri, imalat ve hizmet sektöründe yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte yeni çalışma alanlarına sahip olabilirler. Endüstri mühendisleri için yeni iş kollarının yaratılmasında, teknolojide yaşanan gelişmelerin paralelinde üniversitelerdeki endüstri mühendisliği ders müfredatlarının analiz edilmesi ve gerektiği noktalarda güncellenmesi önem arz edebilir. Bu tez çalışmasında, 78 üniversitenin endüstri mühendisliği bölümlerindeki ders müfredatları metin madenciliği yöntemi ile analiz edilmiştir. Ters Doküman Frekans yöntemi ve K-Ortalama Kümeleme Algoritması kullanılarak yapılan analiz sonucunda Endüstri mühendisliği için en önemli kelime“yönetim”kelimesi olmuştur. Tez çalışması sonucunda ortaya çıkan veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek oluşturulan grafiklerle endüstri mühendisliği bölümlerinin ders müfredatlarının içerik bakımından gelişmesine katkı sunabilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Changing technologies and the fact that the half-life of information is gradually shortening with the age of digitalization is one of the issues closely related to engineering education. Detailed analysis of engineering curricula and updating with new information resulting from changing technologies may be effective in increasing the knowledge and skills of graduating students. Industrial Engineering which is considered as a case study in this thesis is a flexible and dynamic engineering field. Industrial engineers, who may have working areas in different sectors and in different positions, may have new working areas with technological developments in manufacturing and service sectors. The creation of new business lines for industrial engineers; in parallel with the developments in technology, it may be important to analyze and update the course curricula of industrial engineering departments in universities.In this thesis, industrial engineering curriculums of 78 universities were analyzed via the word mining technique. The results of Inverse Document Frequency technique and K-Means Clustering Algorithm suggested that the most important word for industrial engineering is“method”and the most important concept is“systems approach”. The data obtained as a result of the thesis study was analyzed by statistical methods; it is aimed to contribute to the development of the curriculum in terms of content by presenting statistical data analysis and graphic displays related to the courses in the curriculum and properties of Universities.