Chiari malformasyonu tanılı yetişkin grup ile sağlıklı yetişkin grubun kognitif fonksiyonlarının karşılaştırılması
Chiari malformation diagnosis adult group and healthy adult group comparison of cognitive functions
- Tez No: 606777
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Psikoloji, Physiology, Neurology, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Chiari Malformasyonunun (CM) bilişsel arka planı henüz net bir şekilde aydınlatılmamış ve bu konuyla ilgili çalışmalar sürmektedir. Bu çalışma CM'nin bireylerde hafıza, dikkat, problem çözme becerisi, öğrenme vb. bilişsel işlevlerini malformasyon sebebiyle etkilenip etkilenmediğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmamıza CM tanılı ve sağlıklı kontrol grubundan oluşan yaşları 19-69 arasında değişen herhangi bir psikopatoloji saptanmamış, organik bir hastalığı (epilepsi vb.) bulunmayan nöropsikolojik testlerin uygulandığı 60 (CM tanılı 13 kadın, 17 erkek; sağlıklı 15 kadın 15 erkek) birey dahil edilmiştir. Her bireye belirlenen nöropsikolojik testler aynı sırada uygulanmış ve verilerin istatistik analizi parametrik şartları sağlayanlarda Indepent Sample T testi, sağlamayanlarda bağımsız iki grup için Mann Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. Sayımla elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ise Ki Kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Chiari malformation's cognitive background had not been clear yet and studies which is about this subject continues. This study has been done for Chiari malformation's affacted to people by memory, attention, problem solving skills, learning etc. the aim of this study was to investigate whether cognitive functions are affected by malformation. The study include 60 person (13 woman and 17 man has CM; healthy 15 women and 15 man) who is between 19-60 ages. There are people who has CM and healhty in this study. There is not human who has psychopathology, organic disease in this study. Neuropsychological test has been applied to people for this study. This test applied to each people on same time. Statistical analysis of the data was performed by using Indepent Sample T test in parametric conditions and Mann Whitney U test for two independent groups. Chi square test was used for the evaluation of the data obtained by counting.