Kostik pasta ile boynuz köreltme işlemi uygulanan buzağılarda Meloxicam'ın oksidatif stres üzerine etkileri
The effects of meloxicam on oxidative stress in calfs that have a castic paste and horn blinding process
- Tez No: 606776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVİNAZ YAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmada ağrı kesici kullanılarak ve kullanılmaksızın uygulanan kostik pasta yöntemiyle yapılan boynuzsuzlaştırma işleminin buzağılardaki klinik ve kan parametreleri üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlamıştır. Çalışma materyalini toplam 24 adet buzağı oluşturdu. Olgular rastgele her grupta 12 adet buzağı olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. 1. grupta uygulamadan 30 dakika önce olgulara 2.2 mg/kg dozda meloxicam damar içi yolla verildi ve kostik pasta ile boynuz köreltme işlemi yapıldı. Boynuz köreltme işlemi tamamlandıktan sonra 15, 30. ve 60. dakikalarda kan örnekleri alındı ve klinik bulgular kaydedildi. 2. grupta olgular hiçbir işlem yapılmadan aynı teknikle buzağıların boynuzları köreltildi. Boynuz köreltme işlemi tamamlandıktan sonra 15, 30. ve 60. dakikalarda kan örnekleri alındı ve klinik bulgular kaydedildi. Alınan kan örneklerinde her iki grupta total oksidan ve antioksidan kapasite (ELISA), GSH (ELISA), Kortizol (ELISA), Glikoz, (ELISA) ölçümleri yapıldı. Meloxicam verilmeyen grupta 15.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of the antioxidant process on the clinical and blood parameters of the calves by using the caustic paste method with and without painkiller. A total of 24 calves constituted the study material. The cases were randomly divided into 2 groups of 12 calves in each group. The cases were randomly divided into 2 groups of 6 calves in each group. In the 1 group, 30 minutes before the application, flunixin meglumine at a dose of 2.2 mg / kg was administered intravenously and the horn blunting was performed by caustic paste method. Blood samples were taken at 15, 30 and 60 minutes after completion of horn blunting and clinical findings were recorded. In group 2, the horns of the icebergs were blunted with the same technique. Blood samples were taken at 15, 30 and 60 minutes after completion of horn blunting. Total oxidant and antioxidant capacity (ELISA), GSH, SOD, superoxide anion, cortisol (ELISA), glucose, 8-OH-deguanosine (ELISA) measurements were performed in both groups.