Tunceli ilinde faaliyet gösteren alabalık üretim tesislerindeki, gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) kan parametrelerinin belirlenmesi
Determination of blood parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in trout production facilities operating in Tunceli Province
  1. Tez No: 606787
  2. Yazar: KIVANÇ DALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AKSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAR ALTINTERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Tunceli İli'nde göl kafes ünitelerinde ve karasal havuzlarda faaliyet gösteren işletmelerdeki, gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) kan parametrelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 17 kafes ve 8 havuz işletmesi ziyaret edilerek, balıkların boyları ölçülmüş, ağırlıkları tartılmış ve kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örnekleri EDTA'lı tüpler içerisinde soğuk zincir ile Malatya Turgut Özal Üniversitesi'ne götürülerek, tam kan sayım cihazı ile analizleri yapılmıştır. Kafes işletmelerindeki balıkların ortalama boyları 271,53±33,51 mm ve ağırlıkları 287,82±89,18 g, havuz işletmelerindeki balıkların ise boyları 252,16±26,79 mm ve ağırlıkları 170,58±64,34 g olarak tespit edilmiştir. Balıkların boy-ağırlık ilişkileri incelendiği zaman“b”değerlerine göre kafes işletmeleri, havuz işletmelri ve ildeki tüm işletmelerin ürettikleri balıkların negatif allometrik büyüme gösterdikleri belirlenmiştir (1,883; 2,2045; 2,1384). R2 değerlerine bakılarak balıkların boy ile ağırlıkları arasındaki ilişkinin kafes işletmelerinde zayıf (0,4937), havuz işletmelerinde güçlü (0,843) ve tüm il genelinde zayıf (0,5351) olduğu görülmüştür. Kafes ünitelerindeki balıkların kan değerlerinin, havuz ünitelerindekilerden rakamsal olarak daha büyük değerlere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the blood parameters of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in farms operating in lake cage units and terrestrial ponds in Tunceli. For this purpose, 17 cages and 8 ponds were visited and the lengths of the fishes were measured, their weights were weighed and blood samples were taken. Blood samples were taken to Malatya Turgut Özal University with cold chain in EDTA tubes and analyzed with whole blood counting device. The average length of fish in cage farms 271.53 ± 33.51 mm and weight 287.82 ± 89.18 g, the length of fish in the pond fish 252.16 ± 26.79 mm and 170.58 ± 64.34 g were determined. When the length-weight relationships of the fish were examined, it was determined that the fish produced by cage enterprises, pond enterprises and all the enterprises in the province showed negative allometric growth according to“b”values (1,883; 2,2045; 2,1384). According to the R2 values, the relationship between the length and weight of the fish was weak in cage enterprises (0.4937), strong in pond enterprises (0.843) and weak throughout the province (0.5351) was observed. Blood values of fish in cage units were found to have numerically greater values than those in pond units.