Rize il merkezinde bulunan temel eğitim müdürlüğüne bağlı okullarda elektromanyetik alan seviyelerinin belirlenmesi
Determination of electromagnetic field levels in schools connected to basic education directorate in Rize province
  1. Tez No: 606789
  2. Yazar: KÜBRA MEMİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER AS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hayatımızın önemli parçası olan yeni teknoloji ürünleri, elektromanyetik kirliliğin temel nedeni haline gelmiştir. Uluslararası bilim kuruluşları ve toplulukları konunun önemine istinaden, bu kapsamda sınır değerler ve standartlar oluşturmuştur. Bu tez çalışmasında, Rize il merkezindeki anaokulları ve kreşlerdeki elektromanyetik alan seviyeleri incelenmiştir. Bu kapsamda, günün farklı saat dilimlerinde, 22 farklı temel eğitim müdürlüğüne bağlı okulda elektromanyetik alan ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümler sırasında; 400 MHz-3 GHz bant aralığında çalışan kompakt bir spektrum analiz cihazı olan SRM 3006 (Narda Safety Test Solutions GmbH, Germany), üç eksenli bir anten ile birlikte kullanılmıştır. Ölçüm sonuçları, Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından ilan edilen standart değerleri ile karşılaştırılmıştır. Elektromanyetik alan ölçümlerinde yüksek değerler tespit edilse de sınır değerleri aşan veriler bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
New technology products that are parts of our lives have become the main cause of electromagnetic pollution. International scientific organizations and communities have taken this issue under the spotlight; in this context, the limit values and standards were established. In this thesis, electromagnetic pollution in the kindergartens and day nurses at Central of Rize was examined. In this context, at certain times of the day, electromagnetic pollution measurements were taken at 22 different schools connected to basic education directore. During these measurements, a compact spectrum analyzer device (Narda Safety Test Solutions GmbH, Germany) working in the range of 400 MHz to 3 GHz band was used together with its three-axis antenna. The results of these measurements have been compared with the standard values, which were declared by the Information Technology Authority. Electromagnetic pollution rate has not been found in a dangerous level.