Modüler grubun bir kongrüans alt grubunun grafları
The graphs of one congruence subgroup of modular group
  1. Tez No: 606794
  2. Yazar: BAHAR KOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ KESİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde Γ^2 modüler alt grubunun Q∪{∞} üzerindeki hareketinden oluşan alt yörüngesel graflar incelenmiştir. Birinci bölümde çalışmada kullanılacak bazı genel bilgiler ile önemli tanım, teorem ve sonuçlar detaylı olarak verilmiştir. İkinci bölümde ise Γ^2 modüler alt grubunun oluşturduğu alt yörüngesel grafların kenar ve devre şartları belirlenmiş ve bu şartlar yardımıyla elde edilen grafların bağlantılılığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the main object is to examine the suborbital graphs arising from the action of the modular subgroup Γ^2 on Q∪{∞}. In the first chapter, general informations about the subject are discussed and proofs of some important theorems and conclusions in the literature were given in detail. In the second chapter, the edge and circuit conditions on the suborbital graphs arising from the modular subgroup Γ^2 are examined and then the connectedness of the graphs are determined under these conditions.