İmprimitif hareket ve alt yörüngesel graflar
Imprimitive action and suborbital graphs
- Tez No: 763667
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN KADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada birinci bölümde çalışmayla alakalı literatür taraması verildi. İkinci bölümde çalışmamızda kullanılacak temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde ise Gama Modüler grubunun bir kongrüans alt grubu olan Gama_0 (N) nin PSL(2,R) deki normalliyeninin imprimitif hareket sonucunda ortaya çıkan alt yörüngesel grafları N=2^7.3^2.p^2 ve N=2^6.3^3.p^2 için araştırılmış ve buradaki kenar ve devre şartları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first section, the review of the literature is given. In the second section, we give some basic definitions and theorems to be used in our study. In the third section, we investigate suborbital graphs arising from the imprimitive action for the normaliser of Gamma_0 (N) congruence subgroup of Gamma Modular group in PSL(2,R), for N=2^7.3^2.p^2 and N=2^6.3^3.p^2 and 2 and we obtain conditions of edge and circuit.