Multifaceted experiences of Turkishness: A grounded theory approach to belongings of Arabs, Kurds, and Syriacs
Türklüğün çok yönlü deneyimleri: Arap, Kürt ve Süryanilerin aidiyetlerine bir temellendirilmiş kuram yaklaşımı
- Tez No: 606877
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 706
Özet
Bu tez, Mardin, Diyarbakır, ve Urfa'da Arap, Kürt, ve Süryanilerin deneyim ve pratikleri bağlamında Türkiye'de ulus aidiyetinin formasyon ve deformasyon süreçlerine işaret etmektedir. Amaç Türklükle ne zaman, nasıl ve hangi sonuçlarla ilişkilendiklerini anlamak ve bu bağlamda aidiyet ve öznelliklerinin nasıl biçimlendiğini açıklamaktır. Araştırma yöntemi teori oluşturmayı amaçlayan temellendirilmiş kuramdır. Araştırma bulgularında, aidiyet olgusunun kendisi karmaşık, çoklu ve çok boyutlu bir süreç olarak ortaya çıkmış ve konumsal, duygusal, ekonomik boyutların aidiyetin tanımlanmasında etkili olduğu bulgulanmıştır. Bulgular katılımcıların deneyimleri, pratikleri, ve algılarına temellenmektedir. Sonuç olarak iddia edilen, bu çalışmanın katılımcıları için aidiyetlerin inşası ve bozulmasında üç temel toplumsal-tarihsel süreç ve onların birbirleriyle ilişkisinin kurucu rol oynadığıdır. Bunlar, ihlale uğrama, toplumsal ilişkilere erişim ve fayda sağlayacak şekilde harekete geçirme ve ekonomik sistemde içerilme/dışlanma süreçleridir. Her bir katılımcı ve bahsi geçen gruplar için bu süreçlerin deneyimlenmesindeki farklılaşma ve aralarındaki ilişki, bunlara bağlı olarak oluşan aidiyet ve öznelliklerdeki farklılaşmada belirleyici olmaktadır. Türklük, katılımcılar için üç kurucu ayağı olan çok yönlü bir deneyim olarak ortaya çıkmıştır; bunlar, devlet, Türkler ve yurt/vatan'dır. Sonuç olarak, araştırma bulgularına temellendirilerek Vionation, Cautionation, Modernation ve Localination kavramsallaştırmaları önerilmektedir ve bunların ulusun katılımcıların deneyimlerinde 'ulus' kuran dört ana biçim olduğu iddia edilmektedir. Bu kavramsallaştırmalar temel olarak, Türklüğün ihlal, ihtiyat, modernleşme ve yerelleşme süreçleri yoluyla kurulduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation addresses the processes of formation/deformation of national belonging in Turkey, concerning the experiences of Arab, Kurd, and Syriac peoples in Mardin, Diyarbakır, and Urfa. The purpose is to understand if, when, how, and with what consequences do they relate to Turkishness and to explain how their belongings and subjectivities were formed within this context. The research method is grounded theory aiming at theory-building. Belonging itself emerged as a complex, multiple, and multidimensional process in the research findings with positional, emotional, and economic aspects being definitive to it. Findings were grounded in the participants' experiences, practices, and perceptions. The conclusive argument is that there are basically three social-historical processes, interplay of which play constitutive role in making and unmaking of belongings for the participants of this research. These are violation, access to and mobilization of social relations to one's good, and inclusion/exclusion in the running economic system. The variation in the experiences of these processes and how they interacted for each participant and each named group were defining in the consequent variation of belongings and subjectivities that are formed. Turkishness emerged to be a multifaceted experience that had three constitutive pillars, which were namely the state, Turks, and home/land. In conclusion, grounded in the research findings conceptualizations of Vionation, Cautionation, Modernation, and Localinationwere proposed to stand for the four fundamental forms that 'nation' forms in the experiences of the participants. These basically referred to formation of Turkishness through processes of violation, caution, modernization, and localization.