The EU and Turkey-steps towards closer relationships and eventually membership? A historical assessment of the post 1999 period
Türkiye ve AB daha yakın ilişkilere ve sonunda üyeliğe doğru adım atıyor mu? 1999 sonrası tarihsel bir inceleme
- Tez No: 606876
- Danışmanlar: PROF. DR. HARTMUT MARHOLD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Helsinki sonrası dönemde AB ile ilişkileri, Türkiye'nin geçmiş deneyimleri ışığında incelenmiş ve Türkiye-AB ilişkisinin tarihsel arka planına özel bir vurgu yapılması amaçlanmıştır. Bu tezin ilk sorusuna cevap vermek için - AB ve Türkiye daha yakın ilişkiler ve nihayetinde üyelik yolunda adımlar atıyor mu? - ideolojik, politik ve ekonomik bakış açıları özel olarak analiz edilmiştir. Bu bağlamda, 1999 sonrası 11 Eylül saldırıları AKP'nin iktidara gelmesi, Kıbrıs sorunu, Kürt sorunu ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi gelişmeler, Türkiye'nin üyelik hedefine doğru ilerleyip ilerlemeyeceğini araştırmak için incelenmiştir. Türkiye'nin, AB üyelik şartlarına aldırış etmeme sonucu üyelik hedefinden gerileme yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey's relationships with the EU in the post-Helsinki era is examined in light of the past experiences of Turkey. It is intended to put a particular emphasis on historical background of the EU-Turkey relationship. In order to answer the initial question of this thesis – The EU and Turkey-steps towards closer relationships and eventually membership? – ideological, political, and economical perspectives were specifically analyzed. In this respect, the developments of post-1999 such as September 11, JDP coming to power, Cyprus issue, Kurdish question, and the 15 July coup attempt were scrutinized in order to find out whether Turkey is progressing towards its membership goal or not. It is discovered that Turkey is regressing from its membership objective as a result of disregard for EU membership conditions.