Travayda bilgilendirme desteğinin, doğum sürecine, ağrısına, annenin doğumda desteği algılamasına ve memnuniyete etkisi
The effect of information support during delivery on the labor process, labor pain, mothers' perception of support received during labor, and satisfaction
- Tez No: 606878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇOŞKUNER POTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Travay sürecinde gebeye verilen bilgilendirme desteğinin doğum sürecine, ağrısına, verilen desteğin algılamasına ve memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacı ile randomize kontrollü tek kör deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, İstanbul ilinde bulunan bir Doğum ve Çocuk hastanesinde Kasım 2017- Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya blok randomizasyon yöntemi ile 55 Deney Grubu (DG) 55 Kontrol Grubu (KG) olmak üzere toplam 110 gebe alınmıştır. Verilerin toplanmasında "Gebe Tanılama Formu (GTF), Bilgi Desteği Kontrol Formu (BDKF), Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ), Doğumda Verilen Destekleyici Bakımı Kadının Algılaması (DVDBKAÖ) ve Normal Doğumda Anne Memnuniyeti (NDAMÖ) ölçekleri kullanılmıştır. DG'undaki gebelere BDKF doğrultusunda standart bir bilgilendirme desteği uygulanmıştır. KG'undaki gebelere rutin travay bakımı verilmiştir. DVDBKAÖ ve NDAMÖ ölçekleri doğum sonu dönemde ilk 24 saat içinde anne taburcu olmadan doğum sonu kliniğinde çalışan bir ebe tarafından katılımcıların hangi grup içine yer aldığı bilgisi paylaşılmadan veriler toplanmıştır. Bu yönüyle çalışma tek kördür.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized, controlled, single blind, experimental study was planned in order to evaluate the effect of information support during delivery on the labor process, labor pain, mothers' perception of support received during labor, and satisfaction. Methods: This study was conducted in an Obstetrics and Pediatrics hospital in the city of Istanbul between November 2017 and September 2018. Through block randomization, a total of 110 pregnant women were included in the study and 55 were assigned to the Study Group (SG) while 55 were assigned to the Control Group (CG). A Pregnant Woman Identification Form, the Information Support Control Form (ISCF), the Visual Analog Scale (VAS), the Women's Perception For Supportive Care Given During Labor Scale (WPSCGDLS), and the Maternal Satisfaction -Normal Birth Scale (MSNBS) were used in data collection. The pregnant women in the SG were provided with standard information support according to the ISCF. Routine labor care was provided to the women in the CG. The WPSCGDLS and MSNBS were applied to the mothers in the first 24 hours after delivery before discharge by a midwife working at the postnatal ward without knowledge of the groups the participants were included in. In this aspect, the study is single blind.