Glenohumeral instabilite tedavisinde inferior kapsüler kaydırma yönteminin klinik sonuçları
Clinical results of inferior capsular shift procedure for instability of the shoulder
- Tez No: 60690
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
7. ÖZET Glenohumeral instabilite tanısı ile 1990-1997 yılları arasında 16 hastaya inferior kapsüler kaydırma operasyonu uygulanmıştır. Bu çalışmaya son kontrolleri yapılan 11 hasta ve telefon ile görüşülen 1 hasta dahil edilmiştir. 7'si erkek 5'i bayan olan hastaların ortalama yaşı 24 idi. İlk çıkık yaşı ortalama 20.4 idi. 10 hastada spor yaralanması sonucu ilk çıkık epizodu gelişirken, 1 hastada yatarken ilk dislokasyon meydana geldi. Trauma hikayesi olmayan 1 hastada ise tam dislokasyon gelişmeksizin çok yönlü glenohumeral instabilite mevcuttu. Hiçbir hastada istemli çıkık anamnezi yoktu. Tüm hastalarda korkutma yerine koyma testleri pozitifti. 8 hastaya yanlızca inferior kapsüler şift uygulanırken, beraberinde Bankart lezyonu bulunan 4 hastaya inferior kapsüler şift ve Bankart tamiri birlikte uygulanmıştır. Ortalama takip süresi 38 aydı ve bu süre boyunca hiçbir hastada rekürrens görülmedi. Hastaların ortalama Rowe skoru 87(70-100), Constant skoru ise 93(82- 100) idi. Rowe skoru 6(%54) olguda mükemmel, 4(%36) olguda iyi, 1(%9) olguda orta olarak bulundu. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we presented the results of 11 patients who underwent inferior capsular shift procedure for glenohumeral joint instabilities of the shoulder between 1990 and 1997 in the department of Orthopaedics and Traumatology. There were 7 men and 5 women ranging in age from 18 to 39(mean, 24). The average follow up period was 38 months. The initial shoulder dislocation occured with sports injuries in ten patients. One of the patients developed instability without a traumatic onset. One patient had multidirectional glenohumeral instability without dislocation. None of these patients demonstrated a need to dislocate or subluxate the shoulder voluntarily. In all cases there were a positive apprehension/relocation test. While 8 patients had been undergone inferior capsular shift, 4 patients with Bankart lesions had also Bankart repair. There was no redislocation or subluxation in any of the patients. To evaluate the functional limitation, Constant's and Rowe's scoring system were used. According to the criteria of Rowe at al., the overall objective results were 6 cases(%54) excellent, 4 cases(%36) good, 1 case(%9) fair. The average result was 87(70-100). According to the Constant scoring system, the average result was 93(82-100). 81