KOBİlerin kurumsallaşmasının işletme performansına etkisi: Tekstil sektöründe bölgesel bir uygulama
The effect of institutionalizati business performance: A regional textile sector
- Tez No: 606925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada KOBİ'lerin kurumsallaşmasında tekstil sektöründeki işletmelerin iş performansına olan etkileri incelenmiştir. Bu işletmelerin kurumsallaşması ile iş performanslarının (işlevsel performans, çıktı performansı ve yenilik ve uyum sağlama performansı) ne yönde değişeceği tekstil sektörü üzerinde 200 kişiye anket yapılarak araştırılmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS 20 programı ile yapılmıştır. Regresyon denklemleri sonucunda kurumsallaşmanın alt boyutları olan formalleşme, profesyonelleşme, tutarlılık ve kültürel güç değişkenleri, performans ölçeğinin alt boyutları olan işlevsel performans, çıktı performansı ve yenilik ve uyum performansını pozitif olarak etkilediği görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, kurumsal olma yöntem ve stratejilerinin işletmeler üzerinde gerçekleştirilmesi işletmelerin performanslarını arttıracağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of institutionalization of SMEs in textile sector on the work performance are examined. Turkey is an important part of small and medium sized businesses in their lives and as they are younger when compared with businesses in developed countries is also seen to be shorter. The institutionalization of these enterprises has been researched in the textile sector on how the business performance (functional performance, output performance and innovation and adaptation performance) will change. As a result of the regression equations, formalization, professionalization, consistency and cultural power variables, which are the sub-dimensions of institutionalization, have a positive effect on functional performance, output performance, and innovation and adaptation performance. According to the results of the research, it is understood that the realization of the methods and strategies of being institutional on the enterprises will increase the performance of the enterprises.