İstanbul'da çeşitli ilçelerden alınan toprak ve toprağa gömülü fiziksel delillerin adli mikrobiyolojik yönden araştırılması
Forensic microbiological analysis of the soil and the physical evidence buried in soil obtained from several towns in Istanbul
  1. Tez No: 606940
  2. Yazar: FATMA GÜL EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Mikrobiyoloji, Forensic Medicine, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Adli vakaların aydınlatılmasında olay yeri inceleme ve bu inceleme sonucunda elde edilen deliller büyük önem taşırlar. Toprak, pek çok kriminal olguda, bir suçluya veya kurbana taşınabildiği için, kriminal incelemelere delil taşıyıcısı olarak önemli bilgiler sağlayabilir. Zamanla süregelen doğal nedenlerle iklim (nem, sıcaklık), ana materyal (ana kaya), reliyef (topografya), canlı organizmalar ve zaman gibi faktörlerle toprak değişik bölgelerde farklı bileşimde ve karakteristik bir yapıya dönüşmektedir. Toprağın mikrobiyal dağılımının oldukça değişken olması toprak kimliklendirilmesinde mikroorganizmalardan yararlanmamızı sağlamıştır. Topraktaki bakteriyal türlerin ve onların metabolik aktivitelerinin tayini, toprak örneklerinin farklılandırılmasında kullanılabilir. Mikrobiyolojik açıdan üç grup mikroorganizma toprağın kimliğinin belirlenmesini, değişik toprak örnekleri arasındaki benzerlik ya da farklılıkları belirlemeyi mümkün kılmıştır. Mantar, bakteri, aktinomiset kolonilerinin morfolojilerinin karşılaştırılması toprak örneklerinin kimliklendirilmesini sağlar. Bu çalışma, toprakta bulunan mikroorganizmaların kimliklendirilmelerinin adli bilimler açısından önemini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. Çalışmamız İstanbul il sınırlarındaki yerleşim alanı dışındaki belirlenmiş ve işaretlenmiş 20 bölgeden oluşturuldu. Mekan olarak büyük ve geniş toprak zemin ve ormanlık alanlardan, 1. ay, 2. ay ve 3. ay sonunda ve 4 model fiziksel delil numuneleriyle çalışıldı. Bu bölgelerde açılan çukurlara gömülerek toprak ile teması sağlanan 4 model fiziksel delil, 1. ay, 2. ay ve 3 ay sonunda çalışmaya alındı. Analiz için 10 gram (g) toprak numunesi ve 20-30 santimetre (cm) derinlikteki toprağa gömülü ve toprakla bulaşma gösteren 5x5 cm ölçüsündeki 4 fiziksel örnek delil (kumaş, kauçuk, metal, tahta) toplanarak dekontaminasyonu sağlandı ve mikrobiyolojik analizleri belirtilen süre sonunda ve belirlenen sırasıyla önce fenotipik (mikroskobik, makroskobik vb.) sonra kültür yöntemleriyle birlikte, ileri biyokimyasal tanı analizleri (API ve MALDI-TOF MS cihazı) kullanılarak tanımlamaları yapıldı. Sonuç olarak, kriminal olayların değerlendirme aşamasında önemli kanıtlar olan toprak ve toprakla bulaşma gösteren örnek fiziksel deliller üzerindeki mikroorganizmaların varlığı yapılan mikrobiyolojik incelemeler yönüyle adli bilimlere katkısı belirlendi. Böylece toprakta bulunan mikroorganizmaların toprağın kimliklendirilmesinde bir gösterge olarak kullanılabilirliği görüldü. Tanımlanan mikroorganizma türleri toprak numunesinde % 69 bakteri, % 31 mantar; model fiziksel delil numunelerinde % 75 bakteri, % 25 mantar olarak belirlenerek delil örnekler ve alınan toprak örneklerinden bir veri tabanı oluşturuldu. Adli bir olayın çözümlenmesine yönelik bir ön çalışma niteliğinde olan bu çalışmamızda; İstanbul'da meydana gelen bazı olayların aydınlatılmasında toprak ve üzerlerine toprak bulaşmış fiziksel delillerin kullanılabilirliği adli mikrobiyolojik olarak gösterildi. İstanbul ile ilgili elde edilen bu verilerin ileride kullanılacak coğrafik bilgi sistemleri yönünden bir model oluşturması da sağlandı.
Özet (Çeviri)
Crime scene investigation and the evidence obtained during this process are very important in solving judicial cases. Since soil may be transferred to a criminal or a victim in many of the criminal cases, it may provide important information to crime investigations as a carrier of evidence. Soil assumes different compositions and characteristic structures in different areas with the influence of many natural factors such as climate (humidity, temperature), basic material (main rock), relief (topography), living organisms and time. The versatile nature of the microbial distribution in soil gives us the chance to make use of microorganisms in identifying the soil. The identification of bacterial species in the soil and their metabolic activities may be used for the differentiation of soil samples. In microbiological terms, three groups of microorganisms make it possible to identify the soil and to specify the similarities and differences among different samples of soil. Making a comparison of the morphologies of fungus, bacteria and actinomycete colonies helps us identify the soil samples. This study has been planned to evaluate the importance of identifying the microorganisms in the soil for the forensic sciences. Our research covers 20 regions identified and marked outside the settlement area within the boundaries of İstanbul. Big and wide soil areas and forest areas were preferred. 4 types of physical evidence samples were collected from such areas was at the end of 1st, 2nd and 3rd month and then analyzed. The samples were embedded in order to physical connection to soil.10 g of soil sample and 4 pieces of physical evidence (fabric, rubber, metal, wood), sized 5x5 cm, buried 20-30 cm deep in the soil and contaminated with soil, were collected for analysis and stored in sterile conditions. The microbiologic identification analyses were done at the end of the predefined period and in the predefined order, using first phenotypic (microscopic, macroscopic etc.) then culture methods in combination with advanced diagnostic analyses by API and MALDI-TOF MS devices. In conclusion, the contribution of existence of microorganisms in the soil and on the sample physical evidences contaminated from soil, which is important on evaluation stage of criminal cases, was determined by way of microbiological analysis. % 69 bacteria , %31 fungus in the soil samples; % 75 bacteria, % 25 fungus on the physical evidences were identified and a database was set up. This study, was designed as a preliminary work in the solution of a judicial case, our results proved that soil-contaminated physical evidences can be used in a forensic criminal case. In addition these results will be able to be used for further geographical databases of Istanbul.