Türkiye'de yayınlanan kültür sanat dergi kapaklarının görsel ifade ve tasarım ilkeleri açısından incelenmesi
Posted in Turkey cover design form and content of reflection of culture and art direction magazine
- Tez No: 606957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTAÇ ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Dergi kapakları, bu zamana kadar var olan tasarım fikirleri ve grafik tasarımcının sanatsal birikimi ile harmanlanarak tasarımda son şeklini almaktadır. Bu olguların neticesinde kapak tasarımları, her dergiye göre çeşitlilik göstermektedir. Dergi kapağında yer alan illüstrasyon tasarımları, resimleme tekniklerinden diğer ifadelere kadar varlığını göstermektedir. Kapakta kullanılan illüstrasyon tasarımları, diğer görsel ifadeler ile de (grafik tasarım ilkeleri ve görsel ifade biçimleri) uyum sağlayarak okuyucunun görsel algısına en uygun haliyle tasarlanmalıdır. Okuyucu kitle, illüstrasyon ile bilgiyi görür ve kapakta gereken mesajı almaktadır. Örneklemi oluşturan Kültür Sanat Dergilerinde kullanılan İllüstrasyon kapak görselleri sınıflandırılmış, kullanım yoğunluğu tespit edilmiş her bir görselin tasarım ilke ve öğeleri ile bağlantısı incelenmiştir. Araştırmada incelenen Kültür Sanat Dergilerinin genelinde resimlemelerin portre kullanımı olduğu görülmüştür. Resimleme kullanımının daha etkili olduğunun bilinmesine karşın, genel tema olarak insan portrelerine yer verilmiştir. Yapılan araştırmalarda Kültür Sanat Dergilerinde kullanılan İllüstrasyon kapak görsellerinin daha önceden incelenmediği görülmüştür. Araştırma üç ana bölüm oluşmaktadır. Birinci bölümde, grafik tasarım ve illüstrasyon sanatı genel olarak tanımlanmaktadır. Tarihi gelişim sürecinde grafik tasarım ve illüstrasyon sanatının geçirdiği evreler ele alınmaktadır. Grafik sanatında uygulama alanlarına, görsel ifade biçimlerine ve grafik tasarım ilkelerine değinilmiştir. İllüstrasyon sanatında ise gelişen tekniklere ve türlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, basın yayın alanından önemli bir dalı olan derginin tanımı, gelişim sürecine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, kültür sanat dergilerinde kapak görsellerini oluşturan illüstrasyonların , kullanılış biçimlerini örnekleyen çözümlemelere yer verilerek grafik tasarım ilke ve görsel özellikleri ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The covers of the magazine take the final shape in the design by blending the design ideas that have existed until now and the artistic knowledge of the graphic designer. As a result of these cases, cover designs vary according to each magazine. The illustration designs on the cover of the magazine show their existence from illustration techniques to other elements. The illustration designs used on the cover should be designed in accordance with the visual perception of the reader in harmony with other elements (graphic design principles and elements). The reader sees the audience, illustration and information and receives the required message on the cover. Illustration cover images used in the Culture and Art Magazines that compose the sample were classified, and the usage density of each image was determined and the connection with the design principles and elements were examined. It is seen that illustrations are the use of portraits in the culture and art magazines examined in the research. Although it is known that the use of illustrations is more effective, human portraits are included as a general theme. In the researches, it was seen that Illustration cover images used in Culture and Art Magazines were not examined before. The research consists of three main sections. In the first part, graphic design and illustration art are generally defined. The stages of graphic design and illustration art in the historical development process are discussed. Application areas in graphic art, graphic design elements and graphic design principles are vii mentioned. In the art of illustration, developing techniques and types are mentioned. In the second part, the definition and development process of the journal, which is an important branch in the field of press, is given. In the third part, graphic design principles and elements, form and content usage are analyzed by illustrating the illustrations of the illustrations that use cover illustrations in culture and art magazines.