Yığma köprülerin deprem davranışlarının doğrusal olmayan statik yöntemlerle tahmini
Estimation of earthquake behavior of masonry bridges with nonlinear static methods
- Tez No: 606962
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER KAZAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Tarihi yığma yapıların inşasında, genellikle düşey yönde uygulanan statik yükler göz önünde bulundurulmuştur. Ancak, yığma yapılar sismik etkilerden dolayı da hasar görmüş veya tahrip olmuş olabilir. Tarihi yığma yapıların, geleceğe güvenle korunarak aktarılmaları için deprem performansları elde edilmelidir. Yapıların performans değerlendirmesine bağlı olan analiz yöntemleri, yığma yapıların deprem yükleri altındaki davranışlarının önceden tahmin edilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Bu çalışmada, performansa bağlı analiz yöntemlerinden“Kapasite Spektrumu Yöntemi”ile tek açıklıklı tarihi yığma kemer köprülerin performans analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, farklı geometrilere sahip 5 adet tek açıklıklı yığma kemer köprü ele alınmış olup, bu yapıların yatay yükleme ile itme analizleri yapılarak kapasite spektrumları elde edilmiştir. Dünya genelinden seçilen 8 farklı deprem kaydı ile talep spektrumları elde edilmiştir. Sonuç olarak talep ve kapasite spektrumları kullanılarak performans noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the construction of historical masonry structures, static loads which are generally applied in the vertical direction are taken into consideration. However, masonry structures may also be damaged or destroyed by seismic effects. Earthquake performances should be obtained in order to transfer historical masonry structures safely to the future. Analysis methods, which depend on the performance evaluation of the structures, are applied in order to predict the behavior of masonry structures under earthquake loads. In this study,“Capacity Spectrum Method”, which is one of the performance-based analysis methods, is aimed to perform performance analyzes of single-span historical masonry arch bridges. For this purpose, 5 single-span masonry arch bridges with different geometries were handled and capacity analyzes were obtained by lateral thrust analysis. Demand spectra have been obtained with 8 different earthquake records selected from all over the world. As a result, performance points were determined by using demand and capacity spectra