El mikrobiyotasının kişilerin tanımlanmasında kullanılmasını sağlayacak yeni bir metodun geliştirilmesi
Development of A new method for using hand microbiota in identification of people
- Tez No: 606963
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN AYGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adli bilimlerde soruşturmanın en önemli bölümü olay yeri incelemesidir. Olay yerinde elde edilen bulguların delil niteliği taşımasıyla soruşturma netleştirilir. Delilin bozulması halinde ya da delil yetersizliğinde soruşturma sonuçlandırılamaz. Ancak adli bilimlerin multidisipliner bir alan olması delili suç ile ilişkilendirmede çoğu zaman olanak sağlar. Adli mikrobiyolojik çalışmalar, olay yerinin en önemli delillerinden DNA ve parmak izinin yeterli olmadığı durumlarda görünmeyen delil özelliğindeki mikroorganizmaların karakterizasyonu aracılığıyla suçlunun belirlenmesine olanak sağlayabilmektedir. Son zamanlarda mikrobiyota üzerine yapılan araştırmalar vücutta tüm bölgelerin kendine ait bir mikrobiyotaya sahip olduğunu göstermekte ve kişinin el mikrobiyotasının da karakteristik özellikler taşıdığını belirtmektedir. El mikrobiyotası kişinin yaşam şekli, bulunduğu coğrafya, mesleği ya da antiseptik kullanımı gibi etkileyebilecek faktörlere rağmen, kişiye özgü bir profil oluşturmaktadır. Bu sebeple bireylerin çevresel yüzeylere bulaşan örneklerinin kime ait olduğunun ayrımında el mikrobiyotası kritik rol oynamaktadır. Projemizde erişkin 10 farklı bireyden 10 gün boyunca toplanan örneklerden elde edilen mikrobiyotalarında 16S, 23S gen bölgelerinin ribotiplendirmesi ve S.epidermis'e ait VNTR analizi değerlendirilmiştir. Ayrımda benzerlik oranları, ortak çalışma alanlarında kümelenme, cansız yüzeylerle temas eden kişileri tanımlayabilme yeteneği değerlendirilmiştir. Ayrım gücünü arttırma amacıyla birlikte değerlendirilen verilerde 12 küme ayrımı sağlanmıştır. Bununla birlikte kişiler arası benzerlik oranı en fazla %77.14 tespit edilirken, en az benzerlik oranı %31.74 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca iki farklı grup olan kişilerin el mikrobiyota örnekleri kendilerine ait çalışma ortamları ile uyumluluk göstererek iki farklı grup ayrımı sağlanabilmiştir. Çalışmamız, el mikrobiyota örneklerinin kişilerin yaşam şekli, mesleği, el yıkama özelliği gibi etkenlere rağmen çekirdek mikrobiyota özelliğini koruduğu, bulunduğu ortamda ve temas ettiği yüzeylerde bu izleri taşıdığını göstermiştir. Kişiye özgü olan ve değişmeyen el mikrobiyotasını adli bilimlerde suçla ilişkili kişilerin tanımlanmasında ve kapsama/dışlamada katkı sağlayarak olayların aydınlatılmasında değerli olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important part of the forensic research is the crime scene investigation. The investigation is clarified by the evidence obtained at the scene. If the evidence is corrupted or there is insufficient evidence, the investigation cannot be concluded. However, the fact that forensic sciences are a multidisciplinary field often provides the opportunity to associate evidence with crime. In forensic microbiology which is one of the sub-branches of forensic sciences, it is very substantial to identify microorganisms in order to determine the culprit. In cases where DNA and fingerprint which are the most important findings of incidence is not sufficient, microorganisms as invisible evidence can be identified and clarification can be provided. Recently, researches on microbiota indicate that all regions have a microbiota of their own and that the hand microbiota also has characteristic features. The hand microbiota forms a personal profile, despite the factors that may affect it such as lifestyle, geography, profession, or antiseptic use. Therefore, hand microbiota plays a critical role in distinguishing individuals who have samples on environmental surfaces. In our project, ribotyping of 16S, 23S gene regions and VNTR analysis of S.epidermidis in microbiota obtained from 10 different individuals collected for 10 days were evaluated. Similarity ratios in the distinction, clustering in common study areas, ability to identify people in contact with inanimate surfaces were evaluated. In order to increase the power of discrimination, 12 clusters were obtained. However, the rate of interpersonal similarity was found to be 77.143%, while the least similarity rate was 31.746%. In addition, two different groups of people with hand-held microbiota examples of their work environment compatible with two different groups can be distinguished. Our study showed that hand microbiota samples retain their core attributes in spite of factors such as life style, occupation and hand washing characteristics, and they carry these traces in the environment and contact surfaces. It has been shown that personal and unalterable hand microbiota is valuable in identifying crime-related persons in forensic sciences and contributing to coverage/exclusion.