Mobil cihazlarda güvenli haberleşme hakkında şifreleme algoritmalarının kıyaslanması
Comparison of encryption algorithms about secure communication in mobile devices
  1. Tez No: 606982
  2. Yazar: SERCAN BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızla ilerlemesi iletişim alanında da büyük önem taşımakta, getirdiği birçok kolaylığın yanı sıra dezavantajları da taşıyarak büyük tehdit oluşturmaktadır. Bu dezavantajların en önemli konusu haberleşme esnasında iletilen bilginin güvenliğidir. Özellikle mobil cihazların da bu teknolojinin içerisinde yer almasıyla beraber bilgisayarlar tarafından yapılan her işlemin mobil cihazlar üzerinde yapılabilmesi ile bu güvenlik zafiyeti bu ortamlar için de son derece önemli bir durum haline gelmiştir. Bu çalışmada mobil uygulama üzerinden güvenli bir veri haberleşme ortamı sağlamak amaçlanmıştır. Bu güvenli iletim hattını oluşturmak için bilgi güvenliğinin önemli kavramlarından biri olan şifreleme bilimi kullanılacaktır. Şu ana kadar ortaya çıkan bir şifreleme metodu kullanılarak kullanıcının amacına uygun bir iletim hattı oluşturulacaktır. Ayrıca özgün bir şifreleme metodu ile başka bir mesajlaşma ortamı tasarlanıp, güvenlik, hız gibi kullanıcının kullanım amacına uygun bir iletim hattı ortaya çıkarılacaktır. Oluşturulacak olan bu metotlar birbirleri ile karşılaştırılacak ve güvenli iletişim hattı oluşturabilmek için avantaj ve dezavantajları ortaya konulacaktır. Böylece şifreleme sistemlerinin bilgi güvenliği açısından önemi bu çalışmada desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rapid progress of technology is also of great importance in the field of communication and poses a great threat by carrying the disadvantages as well as many other convenience. The most important issue of these disadvantages is the safety of information transmitted during communication. Especially when mobile devices are included in this technology, this security weakness has become a very important situation for every operation made by computers by mobile devices. In this study it is aimed to provide a secure data communication environment through mobile application. Cryptography will be used as one of the important concepts of information security to create this secure transmission line. Using a cryptographic method so far, a transmission line suitable for the user's purpose will be created. In addition, another messaging environment will be designed with a unique encryption method and a transmission line suitable for the user's purpose, such as security and speed, will be created. These methods will be compared with each other and the advantages and disadvantages will be determined in order to create a secure communication line. Thus, the importance of encryption systems in terms of information security will be supported in this study.