Türkiye'deki Fırat Nehri drenajından Oxynoemacheilus (Teleostei: Nemacheilidae) türlerinin COI-barkod bölgesine dayalı genetik tanımlaması ve filogenetik ilşkileri
Genetic identification and phylogenetic relations of Oxynoemacheilus species (Teleostei: Nemacheilidae) from drainage of Euphrates in Turkey based on COI-barcode region
  1. Tez No: 606981
  2. Yazar: HANDE RAKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, DNA barkodlama tekniği ile Türkiye'nin Fırat nehir havzasındaki Oxynoemacheilus türlerini güvenilir bir şekilde tanımlama yeteneği araştırılmıştır. Oxynoemacheilus genusunu temsilen 6 türe ait 167 bireyi barkodlamak için mitokondri sitokrom c oksidaz altünite I' in (COI) barkod bölgesi (627 bp) kullanıldı. Kimura 2 parametresine dayalı olarak (K2P), maksimum tür içi ve minimum türlerarası genetik mesafeleri sırasıyla % 0.59 ve % 1.62'dır. En yakın komşu türler ara mesafeler, ortalama intra-spesifik mesafeden 7 kat daha yüksektir ve belirgin bir DNA barkod aralığı fark edilmiştir. Filogeni tabanlı DNA barkodlama başarısı testine göre komşu-birleştirme fenogramları K2P modeli kullanılarak 1000 seç-bağla replikasyonu ile üretildi ve örneklerin tümünün türlerin taksonomik durumları ile uyumlu olarak kümelendiği belirlenmiştir. MP ve ML filogenileri, Doğu ve Batı Anadolu gruplarına karşılık gelen iki klad içeren bir ortak ağaç topolojisi gösterdi. Bu çalışmanın sonuçları, COI geninin yaklaşık % 81 başarı oranıyla Oxynoemacheilus türlerinin belirlenmesi ve sınırlandırılması için uygun bir DNA barkod belirleyicisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the ability of DNA barcoding to reliably identify Oxynoemacheilus species in Euphrates River basin of Turkey, known as biodiversity hotspots. The barcode region (627 bp) of the mitochondrial cytochrome c oxidase I (COI) were used to barcode 167 individuals belonging to six Oxynoemacheilus species. Based on Kimura two-parameter (K2P), the intraspecific diversity and minimum interspecific genetic distance were % 0.59 and % 1.62 respectively. Nearest neighbor distance was 7-fold higher than maximum intra-specific distance on average and a distinct DNA barcoding gap was observed. According to the phylogeny-based succes test neighbour-joining phenograms were generated with 1000 bootstrap replications using the K2P model and all the specimens clustered in concurrence with the taxonomic status of the species. The MP and ML phylogenies indicated a consensus tree topology containing two clades corresponding to the geographical origins: Western and Eastern Anatolia groups. The results of present study indicated that the COI gene could be a suitable DNA barcode marker for the Oxynoemacheilus species identification and delimitation with approximately 81% success rate.