Alışveriş merkezlerinde iç mekana dayalı yön bulma algısı : Gaziantep örneği
Interior design oriented sense of navigation : A case study in Gaziantep
- Tez No: 606996
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA İNCESAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Alışveriş Merkezlerinde İç Mekana Dayalı Yön Bulma Algısı : Gaziantep Örneği ÖZET Alışveriş; insanın varoluşundan bu yana yaşamlarında her zaman ihtiyaç duydukları bir olgudur. Kervansaraylarla başlayan alışveriş süreci; arastalar, bedestenler ve kapalı çarşılar derken günümüz modern alışveriş merkezlerine kadar uzanan bir gelişim sürecinden geçmiştir. Önceleri amaç yaşamsal ihtiyaçları karşılamak olmuşken, günümüzde alışveriş olgusu birçok anlam taşımaktadır. İnsanlar sosyalleşmek, boş zamanlarını değerlendirmek ya da daha konforlu bir yaşam sürmek için alışveriş yapmaktadır. Zaman içerisinde değişen ihtiyaçlar, satın alınan ürünleri ve mekanları da değiştirmiştir. Gelişen teknoloji ve değişen yaşam koşulları insanları daha yoğun bir tempoya sürüklemiştir. Bu tempo içerisinde insanlar, hem özel hayatlarına hem de iş hayatlarına yetişebilmek için zamanla yarışmaktadır. Alışveriş merkezleri, zamanla yarışan bu insanların bütün ihtiyaçlarını bir arada bulabildikleri kompleks mekanlardır. En değerli varlığı zaman olan insanların alışveriş merkezleri gibi kompleks mekanlarda aradıkları ürün ve hizmetlere kolayca ulaşabilmeleri çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı; mekanlarda yönlendirici tasarım unsurları kullanılarak, insanların mekan içerisinde kolay yön bulabilmelerini sağlamaktır. Çalışmamız 100 kullanıcı tarafından yanıtlanan anket sonuçları ile desteklenmiştir. Alışveriş merkezlerinde yönlendirici tasarım unsurlarının kullanılmasıyla birlikte, kullanıcıların yön bulma davranışları değerlendirilmiş ve öneriler belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler; Alışveriş, alışveriş merkezleri, yönlendirici tasarım unsurları
Özet (Çeviri)
İnterior Design Oriented Sense Of Navigation : A Case Study İn Gaziantep ABSTRACT Ever since people have existed, they had the need for shopping. The development of shopping places started with caravanserai, which were followed by arasta, bedesten (covered turkish bazaar) all the way to modern shopping centers of today. Earlier people used to shop for their basic needs , but today people do shopping not only to purchase their basic needs but to socialize ,to spend their free time, or to obtain a more luxurious lifestyle. As human needs evolved over time , products that people purchase and places where they shop also evolved. Advances in technology , changes in people's lifestyles, led them to a more demanding day to day schedule. People try to achieve work-life balance while they have intense work schedules. Shopping centers are sophisticated places where people can find all they need in one location. İts really important that people can find what they need, when they have limited time. The goal of this study is to use (principles of easy navigation in a building) to help people find their way in buildings easily. Our study is backed up with a survey which was taken by 100 users. We evaluated how people find their way in a building and made suggestions. Keywords; Shop, shopping center, principles of easy navigation in a building