Alışveriş merkezlerinde iç mekan tasarım ve oluşumu açısından 'Atrium'
Atrium as interior design and development in shopping centers
  1. Tez No: 81869
  2. Yazar: İLKER ÇIKRIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜGE BOZDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET“ Plan, içeriden dışarıya doğru oluşur.... Dış, iç'in sonucudur”. Le Corbusier“Alışveriş Merkezlerinde İç Mekan Tasarım ve Oluşumu Açısından, Atrium”başlığı ile hazırlanan bu tez çalışmasında, Çağdaş Alışveriş Merkezlerinin tasarımında temel belirleyici olan Atriumun,“Birleştirici ve Toplayıcı”niteliği incelenmiştir. Atrium; Bir binayı teşkil eden merkezi, aydınlık, iç alandır. Bilinçli bir Atrium oluşumunun, iç mekana adapte edilebilmesi için hangi aşamaları geçirmesi gerektiği, oluşumunu destekleyecek belirleyicilerin ve unsurların neler olduğu tanımlanmaktadır. Atrium kavramının oluşumuna ilişkin ilk örnekler, erken dönemde, avlulu evler biçiminde Mezopotamyada görülmektedir. M.Ö 2-5.yy'da Yunanlılar avlu formunu geliştirmişlerdir.“Megaron”yapı tipi de Yunan çağı konut mimarisinin esas öğesini oluşturmuştur. Atriumun klasik oluşumu ise, M. S 3. yy 'da Roma evlerinde görülmektedir. Daha sonraki dönemlerde, avlu formu dini yapılarda daha yaygın olarak kullanılmıştır. 18.yy sonunda, avlulu yapılar ve birçok manastır yapısı, Atrium ruhunu oluşturan önemli yapı taşlan olmuşlardır. Atriumda ilk dönem, 19.yy'ın ilk yarısındaki“Avrupa mimarisi”olarak görülmektedir. Mimaride metal, demir ve cam kullanımı ile yaşanan yapısal gelişme bu ilk dönemde etkili olmuştur. 19.yy sonunda, mimari form ve tarzlardaki değişimler ve yangın riski, Atriuma olan ilgiyi azaltmıştır. 19.yy'ın sona ermesi ile birlikte, Atriumda ikinci dönem A.B.D'de başlamıştır. Bu dönemde Atrium, halkın yoğun olarak bulunduğu görkemli yapıların tasarımı için vazgeçilmez bir unsur olmuştur. 19.yy sonu 20. yy başları, Atrium planının, yaşanan birçok tarz (İtalyan rönesansı, Roma gibi.) içinde, farklı yapı tiplerine adapte edildiği, mimari ruh ve coşkunun yaşandığı bir çağ olmuştur.Ill 20.yy Atrium için gelişim ve değişimin en üst noktada yaşandığı bir canlanma sürecidir. Bu süreçte pazarlama ekonomisi, enerji bilincinin oluşması, teknolojik avantajlar, düzenlenen ihtiyaçlar ve mimari buluşlar etken olmuştur. Ticari Atrium oluşumu, ulaşım ve malı koruma teknolojisindeki gelişmeler ile ticaret ve alışveriş mekanları çeşitlenmiş ; mağaza, büyük alışveriş merkezleri ve mega alışveriş merkezleri doğmuştur. 19. yy sanayi yapılan, bu alışveriş merkezleri için ilham kaynağı olmuştur. İç mekanda aydınlatma, malzeme ve peyzaj kullanımı daha da ön plana çıkmıştır. Araç trafiğinden arındırılmış, temiz, konforlu bir çevrenin hazırlandığı ve güvenli alışveriş ortamının sağlandığı bu kompleksler aynı zamanda“mega-sosyal”merkezlerdir. Tipolojik anlamda, uzamsal bir karakter taşıyan Atrium avludan kapalı olma özelliği ile; arkad'tan da, tek bir yapı olma özelliği ile ayrılır. Birçok yapıda kullanılmaya başlayan atrium, tipolojik açıdan çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitlilik, Atriumda tasarım kurallarının oluşturulmasına yol açmıştır. Alışveriş merkezleri ve Atrium tasarımını etkileyen teknik ve yapısal unsurlar olarak merdivenler, asansörler ve yürüyen merdivenler, iç mekanda düşey sirkülasyonun gerçekleşmesinde önemli bir yer tutar. 1770'lerde mimari ve iç mimaride geleneksel formlardan uzaklaşmak için cam'da yeni arayışlar başlamıştır. Bu girişimler, cam sistemlerde yemlikler yaratmıştır. Bu yenilik çatı örtü sisteminde de kendini göstermiştir. Çatı örtü sisteminde yaşanan bu gelişme, iç mimari ve iç mekanda peyzajın gelişmesi yönünde etkili olmuştur. Modern iç mekanda Atrium kavramı, 19.yy'da cam ve metal-cam sistemlerin kullanılması ile ortaya çıkmıştır. Bu sistemler atriumda, en fazla gün ışığı, iklim etkilerinden korunma, emniyet, temizlik ve bakı gibi faydalar sağlar.IV Alışveriş merkezlerinde, iç mekan ve atriumun tanımlanmasında detay çözümlemeleri (korkuluklar, iç köprüler, iç balkonlar vb.) büyük önem taşır. Bu detayların çözümlenmesinden sonra, peyzaj düzenlemesinin yapılması, donatı elemanlarının kullanılması Atriumu daha yaşanır, ticari açıdan da daha çekici hale getirir. Alışveriş merkezlerinde Atriumlar, insanları dinlendirdikleri, görsel zenginlik sundukları, özellikle şehir ve iş hayatının yoğun temposundan uzaklaştırabildikleri ölçüde başarılı sayılırlar. Bu basanda, teknik ve yapısal unsurlar yanında, estetik unsurların da iç mekana katılması önemli bir yer tutar. İç mekanda şekillenen tüm unsurlar, mimari bir geometri ile denetlenmiş olur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“Plan develops from interior to exterior.... Exterior is result of interior”. Le Corbusier In this thesis study which is entitled as“Atrium as Interior Design and Development in Shopping Centers”, the major diagnostics of contemporary Atriums namely their unifying and gathering features are investigated. Atrium constitutes a centroidal, a daylight space and interior which organizes a building. The necessary stages in order to adapt a coherent Atrium development into interior space and their corresponding features are also explained in the thesis. The earliest example of the courtyard house was found in Mezopotamia. Between the fifth and second centuries BC, the Greeks developed courtyard house form.“Megaron”type construction constituted the primary aspect of Greek age residential architecture. The classical formation of the atrium is observed in the houses of Rome dating from the third century BC. In following periods, courtyard form is used with widespread in religional buildings. Cloisters and many couryards have been important milestones that constituted the sprit of Atrium towards the end of the 18th century. The first epoch of the Atrium is known as to be the European architecture during the first half of the 19 century. The structural development that has been realized by the utilization of metal, iron and glass was effective during this epoch. At the end of due to some changes in architectural forms and styles and fire risk the attention towards Atrium decreased. With the closing of the 19th century second epoch (of Atrium) has started in USA. In this period Atrium have been an inevitable factor in which active participation of people took place extensively. The period that lasted between the end of the 19th century and beginning of the 20th century has actually constituted an ageVI in which Atrium plan have been adapted to many different building types and utilized in buildings of many styles (Italian Renaissance, Romanesque, etc.) 20th century is such an age for Atrium in which the point of reanimation and development has been reached. The marketing economy, development of energy consciousness, technological advantages and architectural inventions all have been effective in this age. Moreover, new rules have been also adapted to Atrium in the period. The formation of commercial Atrium; by the development of the transportation property safe-guarding technologies, commercial and shopping places have been diversified and this has leaded to the burn of stores, big shopping centers and mega shopping centers. Bearing a longitudinal feature in typological context, The atrium type is distinguished from the courtyard type by its being enclosed its; and from the arcade type by property of uniqueness. The Atrium type, currently being used in many buildings exhibits diversity in typological context and this fact leads to the formation of the design rules in Atrium. Stairs, elevators and escalators constituting the structural factors and effecting design of markets and Atriums play important roles in the formation of vertical circulation within the interior space. In 1770's, new searches have started in glass technology to avoid from traditional forms of buildings at architectural and interior design. These efforts have created many newnesses in glazing systems. The newness is arised on the systems of glazing roof cover. The development was experienced on the system of glazing roof cover that influenced on developments of interior and landscape of interior design.vıı Modern Atrium concept in interior design is arised with using of glass and iron-glass systems. These systems provides that optimum daylight, protecting from climate's effects, safety, ease of cleaning, free traffic and view in Atrium. Detail solutions (for instance, balustrades, interior bridges,interio balconies etc.) are especially very important at definition of Atrium and interior design in shopping centers. After the solution of these details, using of equipments, creating of landscapes design makes available life places at Atrium. The features of Atriums becomes commercial attractive centers itself. Atrium in shopping centers can be accepted as succesfull when to ensure relaxing people, presenting visual richness, removing take away from overhelming of city and stress of business living. In this success, esthetic elements addition to the technical and structurel elements are joined into the interior design play important role. All of these elements were formed in interior place which controlled by architectural geometry.