Pamukta (Gossypium hirsutum L.) bazı kimyasal uygulamaların önemli agronomik ve teknolojik özellikler üzerine etkisi
The effect of some chemical applications on important agronomic and technological properties of cotton (Gossypium hirsutum L.)
  1. Tez No: 607052
  2. Yazar: HİLMİ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma pamuk yetiştiriciliğinde kullanılan bazı kimyasalların ( Pix, Hümik asit, Deniz yosunu, Aminoasit, Atonik ve Yaprak gübresi ) pamuk bitkisinin (Gossypium hirsutum L.), önemli agronomik ve teknolojik özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla 2014 yılında, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yapılmıştır. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada, kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, erkencilik oranı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif uzunluğu, lif inceliği, lif mukavemeti ve lif olgunluğu özellikleri incelenmiştir. Çalışmada kimyasal uygulamaların kütlü pamuk verimi, bitki boyu, koza kütlü pamuk ağırlığı ve erkencilik oranını önemli oranda etkilediği, diğer özellikler üzerine etkisinin istatiksel olarak önemsiz olduğu, en yüksek kütlü pamuk veriminin tüm kimyasalların uygulanmasıyla elde edildiği saptanmıştır. Özellikle büyüme durdurucu pix'in diğer yaprak gübreleri ve bitki büyüme düzenleyiciler ile birlikte kullanılmasının kütlü pamuk verimi yönünden yararlı olacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted in order to determine the effects of conventionally used chemicals in cotton (Gossypium hirsutum L.) such as pix, humic acid, seaweed, amino acid, atonic and leaf fertilizer on agronomic and technologic properties. Field experinents were performed in Aydın Adnan Menderes University Research and Application Farm during cotton production period of 2014. The field experiment was carried out as randomized compete block design with three replications. In the Research, plant height, seed cotton yield, number of monopodial branches, number of sympodial branches, ball number per plant, cotton weight per ball, earliness rate, ginning percentage, 100 seed weight, fibre fineness, fibre lenght, fiber strength and fibre maturity components are investigated. As a result while chemical applications affected seed cotton yield, plant height, cotton weight, per ball and earliness rate properties significantly the rest of the analysed parameters are not affected statistically significant. Also the highest seed cotton yield value obtained by the application of all chemicals. In particular, it was concluded that the use of growth inhibitor (pix) and application together with other leaf fertilizers and plant growth regulators would be beneficial in terms of cotton yield.