Açık ve kapalı teknik septorinoplasti ameliyatları sonrası oluşabilecek nazal kas hasarının karşılaştırmalı olarak elektromyografi ve elektronörografi iledeğerlendirilmesi
Electromyographic and electroneurographic changes in internal nasal muscles after endonasal and external rhinoplasty
- Tez No: 607051
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada amacımız; açık ve kapalı teknik septorinoplasti yaklaşımlarını, preoperatif ve postoperatif elektrofizyolojik değerlendirmelerle (elektromyografi, elektronörografi), olası nazal musküler hasara sebep olma ihtimalleri açısından karşılaştırmaktır. Bu çalışma Ekim 2006-Ekim 2007 tarihleri arasında S.B. İstanbul Eğitim Hastanesi 2.Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yapıldı. 29 erkek, 19 kadın, toplam 48 obstrüktif internal ve eksternal deformitesi olan hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşları 18 ile 40 arasında, ortalama yaşları 26,46 idi. Tüm hastalardan ayrıntılı öykü alındı, hepsine rutin KBB muayenesi yapıldı. Nasal deformite tanılı bu hastalar cerrahi olarak primer septorinoplasti ile tedavi edildi Çalışmamıza aldığımız toplam 48 hastanın 30'una (%62,5) açık teknik, 18'ine (%37,5) kapalı teknik septorinoplasti operasyonu yapıldı. Nasal kasların fonksiyonu, volanter hareketlere verdiği cevaba göre, cerrahi öncesinde ve cerrahi sonrası ortalama 3 ay içinde elektrofizyolojik olarak incelendi. Bu incelemeler uzman nörolog tarafından Nihon Kohden Neuropack Elektromiyografi cihazı ile yapıldı ve değerlendirildi, preoperatif ve postoperatif bulgular karşılaştırıldı. Opere ettiğimiz olguların değerlendirilmesinde; postoperatif dönemde preoperatif döneme göre elektrofizyolofik olarak anlamlı değişiklik saptanmadı. Açık ve kapalı gruptaki bazı olgularımızda, postoperatif dönemde yapılan EMG incelemelerinde, preoperatif döneme göre gözlenen amplitüd düşüklüğü kasta oluşan hasara bağlı olarak değil, bu kasların operasyon sırasında kas liflerin eksenlerinin, tutunma yerlerinin ve konumlarının değişmesine bağlı olarak ortaya çıktığı şeklinde değerlendirildi. Ayrıca iyileşme sürecinde de hastaların yeterli maksimal kasılma yapamamaları da etken olarak düşünüldü. ENoG incelemelerinde ise iki grubun preoperative ve postoperatif dönem karşılaştırmalarında latens, süre ve alan değerlerinin normal olmasına karşılık, amplitüdlerinde düşme gözlenmiş olması yukarda açıklanan EMG bulguları paralelinde değerlendirildi. Sonuç olarak; septorinoplasti operasyonlarında nazal musküler tabakanın etkilenmesi açısından açık ve kapalı teknikle yaklaşım arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Dikkatli ve özenli cerrahi müdahale ile septorinoplasti operasyonlarında kalıcı anlamlı nazal musküler hasar oluşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Abstract Background: Anatomical structures of the nose (including muscles) are elevated, sutured, or reshaped during rhinoplasty. Electromyography and electroneurography are the objective electrophysiologic tests performed for the direct measurement of nasal muscle function. Objectives: The authors investigate the predictive values and functional status of nasal muscles during voluntary facial and nasal movements following open and closed rhinoplasty. Methods: In 48 patients who underwent rhinoplasty, surface electrodes were placed to preoperatively and postoperatively measure nasal muscle function with electromyography and electroneurography. Results were analyzed according to whether the patient had undergone open or closed rhinoplasty. Results: Electroneurography amplitudes were decreased postoperatively on both sides, in both groups. This increase was statistically significant (p < .001). Electromyography-recorded amplitude of nasal muscle contraction tension significantly decreased postoperatively in response to all voluntary movements in two cases in the closed rhinoplasty group (6.6%) and in two cases in the open rhinoplasty group (11.1%). In essence, the activity strength of the nasal muscles decreased postoperatively for some patients. The mean differences between the two groups were not statistically significant (p = .280). Conclusions: The data showed no meaningful difference in injury to the nasal muscular layer between open and closed rhinoplasty.