Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan Kasideci Zade koleksiyonuna ait 00001 envanter numaralı el yazması Kur'an-ı Kerim'in kitap sanatları açısından incelenmesi
Analysing of handwriting quraan ,that belongs to kasi̇deci̇ zade collection in Süleymani̇ye Manuscript Library numbered as 00001, in the aspect of book arts
- Tez No: 607101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET LÜTFÜ KINDIĞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Kasideci Zade koleksiyonuna ait 00001 döküm numaralı Kur'an-ı Kerim kitap sanatları bakımından ele alınarak incelenmiştir. İncelenen eserin, XVII. asrın son dönemlerine ait olduğu, ya da XVIII. asrın ilk dönemlerine ait olduğu düşünülmektedir. Bu eser Türk kitap sanatları bakımından araştırılmaya değer bulunmuştur. Üç bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde kitap sanatları hakkında bilgiler yer almaktadır. İkinci bölümde el yazmalarının hazırlanışı, konuları, Kur'an-ı Kerim bezemeciliği ve Kur'an-ı Kerim'de bulunan tezhipli kısımlar hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Süleymaniye Kütüphanesi ve Kasideci Zade Koleksiyonu'ndan seçilen 00001 döküm numaralı Kur'an-ı Kerim kitap sanatları bakımından incelenmiş, sanat, üslûp, desen, motif ve renk açısından ele alınarak dönem özellikleri bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the Holy Quran book of the Kasideci Zade collection in the Süleymaniye Library was examined in terms of the book arts. The work examined is thought to belong to the 17th or the 18th century. This work has been found worthy to be studied in terms of Turkish book arts. In the first chapter of the thesis, consisting of four parts, there is information about book arts. In the second chapter, information is given about the preparation and the topics of the hand-written works, the ornament of the Qur'an and about the illuminated parts found in the Qur'an. In the third chapter, the library of Süleymaniye, Kasideci Zade and the Qur'an with stock number 00001 chosen from the collection of Kasideci Zade were studied in terms of book arts and evaluated in terms of the period features addressing to art, style, pattern, motif and colour.