Muayene maddelerinden izole edilen anaerop gram negatif çomakların identifikasyonu ve kemoterapötiklere direnci
Identification and resistance to kemoterapotics of anaerobic gram negative bacilli isolated from clinical specimens
- Tez No: 60711
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜRLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyo loji Anabilim Dalı'nda gönderilen cerahat, plevra sıvısı, safra vb. muayene maddelerinden izole edilen 112 anaerop Gram negatif çomak suşlarının klasik yöntemler ve API 20 A kiti ile identifikas- yonları yapılmış, beta-laktamaz enzimi: oluşturmaları araştırılmış, NCCLS tarafından standart yöntem olarak kabul edilen agar dilüsyon ve buyyonda disk elüsyon yöntemleri ile duyarlılık deneyleri yapılmıştır. Ayrıca agar dilüsyon yöntemi standart yöntem olarak kabul edildiğinde buyyonda disk elüsyon yöntemi ile alınan uyumsuz sonuçlar belirlenmiştir. 112 anaerop Gram negatif çomak susundan 72' sinin B.fragilis grubundan, 20 'sinin pigmentsiz, safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak, 14' ünün esmer pigmentli Gram negatif çomak ve 3' ünün Fusobacterium- cinsinden olduğu tespit edilmiştir. 3 'ünün ise tür tayini yapılamamıştır. 72 B.fragilis grubu susundan, 38 'i B.fragilis, 15 'i B.vulgatus, 7 'si B.ovatus, 6' sı B.thetaiotaomicron ve 6 'sı ise B.distasonis olarak tanımlanmıştır. 20 pigmentsiz, safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak susundan 6 suş P.disiens, 4' er suş B.capillosus, P. oralis ve P.bivia, l'er suş ise P.buccae ve P.ruminicola- subsp.ruminicola ola rak tanımlanmıştır. 14 esmer pigmentli anaerop Gram negatif çomak susundan ise 8 'inin P.melaninogenica, l'inin P.denticola, 2'sinin P. inter media ve 3 'ünün P.asaccharolytica olduğu belirlenmiştir. Fusobacterium cinsinden birer susun F.nucleatum, F.varium ve F.mortiferum olduğu belirlenmiştir.86 Agar dilüsyon yöntemi ile yapılan duyarlılık deneylerinde B.fragilis grubunda en yüksek oranda direnç penisilin G, eritromisin, sefoperazon, ampisilin ve tetrasikline saptanmıştır. Kloramf enikol, imipenem ve meropeneme dirençli olan susa rastlanmamıştır. Pigmentsiz, safraya duyarlı Gram negatif çomak suşlarında en yüksek oranda direncin sefoperazon, ampisilin, penisilin G ve eritromisine olduğu belirlenmiştir. Esmer pigmentli Gram negatif çomak, Fusobacterium cinsi ve türü belirlenemeyen Gram negatif çomak suşlarında en yüksek direnç oranı eritromisin, sefoperazon ve ampisiline saptanmıştır. Bu suşlarda kloramf enikol, imipenem, meropenem, metronidazol ve ornidazol direncine rastlanmamıştır. Buyyonda disk elüsyon yöntemi standart yöntem olan agar dilüs yon yöntemiyle kıyaslandığında, buyyonda disk elüsyon yöntemiyle B.fragilis grubunda en büyük uyumsuzluk tetrasiklin ve sefoperazonda görülmüştür. Pigmentsiz, safraya duyarlı Gram negatif çomak suşla rında en yüksek uyumsuzluk, penisilin G ve sefoperazonda ve esmer pigmentli Gram negatif çomak suşlarında penisilin G ve eritromisinde görülmüştür. B.fragilis grubunda suşların %82'si beta-laktamaz enzimi oluş turmuştur. Pigmentsiz, safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak suşlarının %35'i, esmer pigmentli Gram negatif çomak suşlarının 3/14 'ü ve Fusobacterium suşlarının 1/3 "ü beta-laktamaz oluşturmuştur. Ülkemiz gibi antimikrobiklerin gelişigüzel kullanıldığı ve direnç gelişiminin çok olduğu yerlerde antimikrobik maddelere duyarlılık deneyleri standart yöntemlerle yapılmalıdır. Buyyonda disk elüsyon yöntemini kullanmanın uyumsuz sonuçlar vermesi nedeniyle uygun olmayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY 112 anaerobic Gram negative bacilli which have been isolated from clinical specimens such as pus, pleural fluid, bile etc. were investigated and their types identified by convectional methods and API 20 A kits, detected for beta-lactamase production and for resistance to antimicrobial agents by the broth disk elution method and the agar dilution method as it is recommended by NCCLS and the results were compared. 112 anaerobic Gram negative rods isolated from clinical specimens, 72 of them B.fragilis group, 20 of non-pigmented, non-B.fragilis group, 14 belonged to black pigmented Prevotella and Porphyromonas spp and 3 belonged to Fusobacterium spp. Types of 3 strains could nut be identified. It was determined that, of the 72 B.fragilis group strains, 38 were found to be B.fragilis, 15 B.vulgatus, 7 B.ovatus, 6 B.thetaiotaomicron and 6 B.distasonis. It was determined that, of the 20 non-pigmented, non-B.fragilis group strains, 6 were found to be P.disiens, 4 B.capillosus, 4 P. oralis, 4 P.bivia, 1 P.buccae and 1 P.ruminicola subsp. ruminicola. It was showed that, of the black pigmented Prevotella and Porphyromonas strains, 8 were found to be P.melaninogenica, 1 P.denticola, 2 P. intermedia and 3 P.asaccharolytica. 3 Fusobacterium strains were identified as F.nucleatum, F.varium and F.mortiferum. The highest rate of resistance in the B.fragilis group were detected for penicillin G, erythromycin, cefaperazone, ampicillin and tetracycline in the susceptibility tests using the agar dilution method. No resistance was recorded for chloramphenicol, imipenem and meropenem among whole strains.88 It was found that 20 non-pigmented, non -B.fr agilis group strains were more resistant to cefoperazone, ampicillin, penicillin G and erithromycin; 14 black pigmented Prevotella and Porphyromonas strains, 3 Fusobacterium strains and unidentified 3 strains were more resistant to erithromycin, cefoperazone and ampicillin than other antimicrobial agents and no -resistance was found for chloramphenicol, imipenem, meropenem, metronidazole and ornidazole. For comparing these methods of susceptibility testing» 12 antimicrobial agents were used and major disagreement between the agar dilution method (reference method recommended by NCCLS) and the broth disk elution method in B.fragilis strains were found for tetracycline and cefoperazone, in non-pigmented, non-B.fr agilis strains for penicillin G and cefoperazone and in black pigmented Prevotella and Porphyomonas strains for penicillin G and erithromycin. Beta lactamase production was detected in 82% of B.fragilis group organisms, 35% of non -pigmented, non-B. fragilis group strains, 3/14 of black pigmented Prevotella and Porphyromonas strains and 1/3 of Fusobacterium strains. Susceptibility tests should be performed by standardized methods and this is a necessity particularity for countries like ours, where antibiotics are abused and resistance is a growing problem. The disk elution method dose not seem to be the prefer method for susceptibility tests for anaerobes since this method shows important discordance.