Muayene maddelerinden izole edilen pigmentli anaerop gram negatif çomakların identifikasyonu ve kemoterapötiklere direnci
Identification of pigmented anaerobic gram negative bacilli isolated from clinical specimens and their resistance to chemotherapeutics
- Tez No: 91968
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZAHAT PARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
71 İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyo loji Anabilim Dalı'na gönderilen periodontal abse, cerahat, safra kesesi absesi, plevra sıvısı, batın sıvısı v.b. muayene maddelerinden izole edilen 83 siyah pigmentli anaerop Gram negatif çomak suşlarının klasik yöntem lerle ve API 20A ile identifikasyonları yapılarak hemaglütinasyon yapma özellikleri incelenmiş, oluşturdukları enzimleri API ZYM ile saptanmıştır. Suşların beta laktamaz oluşturmaları nitrosefın kullanımıyla araştırılmıştır. Antibiyotik duyarlılık deneylerinde NCCLS'in standart yöntem kabul ettiği jelozda dilüsyon yöntemi kullanılmıştır. %20 safralı buyyonda üremeyen 83 siyah pigmentli anaerop Gram negatif çomak grubundan“Porphyromonas”cinsi bakteriler, kanamisin ve vankomisine duyarlı, kolistine dirençli;“Prevotella”cinsi bakteriler kana misin ve vankomisine dirençli, kolistine duyarlılığı değişken, P.melanino- genica ise her üçüne de dirençli bulunmuştur. Siyah pigmentli anaerop Gram negatif 83 susun 32'si Prevotella melaninogenica, 18'i Prevotella intermedia, 15'i Porphyromonas asaccha- rolytica, 10'u Porphyromonas gingivalis, beşi Porphyromonas endodon- talis, ikisi Prevotella corporis ve biri Prevotella denticola olarak tanımlan mıştır. Prevotella cinsi bakteriler için KVLBA, Porphyromonas cinsi bakteriler için ise kanamisin içermeyen ve 2 ug/ml vankomisin içeren Brusella kanlı jeloz en ideal besiyerleri olarak belirlenmiştir. Porphyromonas gingivalis suşlarının tamamı, Prevotella melanino genica suşlarının %30 (11/32)'u ve Prevotella intermedia suşlarının %71 (13/18)'î hemaglütinasyon oluşturmuştur.72 Agar dilüsyon yöntemi ile yapılan duyarlılık deneylerinde, 83 siyah pigmentli anaerop Gram negatif çomak susunun %7'si penisilin G, %4.9'u ampisilin, %4.9'u klindamisin, %4.9u sefoperazon, %1'i tetrasikline dirençli bulunmuş, sefoksitin, piperasilin, ampisilin + sulbaktam, sefoperazon + sul- baktam, imipenem, meropenem, kloramfenikol, ornidazol ve metronidazole dirençli olan susa rastlanmamıştır. Porphyromonas cinsi bakterilerin %10'u, Prevotella cinsi bakterilerin %13'ü beta laktamaz enzimi oluşturmuştur. Toplam 83 siyah pigmentli anaerop Gram negatif çomağın %13'ünde beta laktamaz enzimi tespit e- dilmiştir.
Özet (Çeviri)
73 SUMMARY A group of 83 black pigmented anaerobic Gram negative rods which were isolated from various clinical specimens consisting of periodontal abscess, pus, biliary abscess, pleural fluid, and ascites specimens sent to the Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University were identified by use of classical manual tests and API 20A strips; their hemagglutinating capacities were examined; their enzymes were tested by the API ZYM kits; and beta lactamase production was determined by use of nitrocefin. Agar dilution method, which is recommended by the National Committee for Clinical Laboratory Standards (NCCLS) as the standard method, was used in susceptibility testing. Among the 83 black pigmented anaerobic Gram negative rods which did not grow in biliary-salt-supplemented broth, isolates belonging to the Porphyromonas spp were susceptible to vancomycin and kanamycin, and resistant to colistin; those belonging to the Prevotella spp were susceptible to vancomycin and kanamycin but exhibited varying sensitivity to colistin; and the rest, being Prevotella melaninogenica, were found resistant to all three antibiotics Thirty-two of the 83 black pigmented anaerobic Gram negative rods were identified as Prevotella melaninogenica, 18 as Prevotella intermedia, 15 Porphyromonas asaccharolytica, 10 Porphyromonas gingivalis, five Porphyromonas endodontalis, two Prevotella corporis and one Prevotella denticola. KVLB agar for Prevotella spp and kanamycin-free Brucella agar supplemented with 2 ug/ml vancomycin for Porphyromonas spp were determined as optimal media.74 All of Porphyromonas gingivalis, 30% (11/32) of Prevotella melaninogenica and 71% (13/18) of Prevotella intermedia strains were found to hemagglutinate. With the agar dilution method, 7% of the 83 black pigmented anaerobic Gram negative rods were found resistant to penicillin G, 4.9% to ampicillin, 4.9% to clindamycin, 4.9% to cefoperazone and 1% to tetra cycline while no resistance against cefoxitin, piperacillin, ampicillin+ sulbactam, cefoperazone+sulbactam, imipenem, meropenem, chloram phenicol, omidazole, and metronidazole. Rate of beta lactamase production was 10% in Porphyromonas spp and 13% in Prevotella spp. As a whole, 12% of the 83 black pigmented anaerobic Gram negative rods were found beta lactamase positive.