Muayene maddelerinden izole edilen pseudomonas cinsinden bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığının saptanması
  1. Tez No: 33265
  2. Yazar: MELTEM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Hastane inf eksiyonlarında oldukça önemli yer tutan Pseudomonas cinsinden bakterilerin antibiyotiklere duyar la lığını saptamak amacıyla, 38 P. aeruginosa, 12 Pseudomonas cinsinden toplam 50 sus dilüsyon yöntemi ile incelenmiştir. İzole edilen suşlarm, amikacin, gentamicin, netil micin, tobramycin, cefoperaz one, cefotaxime, ciprofloxacin, ofloxacin' e duyarlılıkları MİK ve MBK değerleri bulunarak saptanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, tümsuşlar değerlendiril diğinde, ciprofloxacin, ofloxacin, amikacin ve netilmicin' in gentamicin, tobramycin, cefoperazone ve cefotaxime 'den daha etkili olduğu belirlenmiş ve tedavide başarılı olabilmek için, etken suş ile antibiyotik duyarlılık deneylerinin uy gulanmasının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY P. aeruginosa and the other Pseudomonas strains are a major problem in nosocomial infections. With the aim to determine the susceptibility of this strains 38 P. aeruginosa, and 12 Pseudomonas sp., total 50 strains were examined by broth dilution method. The susceptibility of the strains to amikacin, gentamicin, netilmicin, tobramycin, cefoperazone, cefotaxime, ciprofloxacin and ofloxacin were tested by estimating the MIC and MBC values. According to the susceptibility tests, ciprofloxacin, ofloxacin, amikacin and netilmicin were found more effective than gentamicin, tobramycin, cefoperazone and cefotaxime.