Bimodal işitmede işitme, uzamsal, konuşma ve müzik algısının değerlendirilmesi
Evaluation of speech perception, space perception, hearing quality and perception of music in bimodal hearing
  1. Tez No: 607121
  2. Yazar: LEYLA EKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENGÜL TERLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
GİRİŞ: Araştırmamızda unilateral koklear implant kullanıcılarının kontralateral kulaklarına implantlarıyla eş çalışabilen işitme cihazı verildikten sonra günlük hayatta karşılaştıkları sesleri işitebilme, konuşma, ayırt edebilme, yerini ve yönünü saptayabilme, yaşam kalitelerini değerlendirebilme ve müzikten aldıkları hazzın değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. YÖNTEM: Çalışma grubu 11-76 yaş arasındaki bireylerden oluşmakta olup çalışmaya katılan bireylerin 12'si erkek 3'ü ise kadındır. Bu bireyler unilateral koklear implant kullanırken orijinal ismi SSQ (Speech, Spatial and Quality of Hearing Scale) olan Türkçe'ye uyarlaması KUİK ölçeği olarak tasarlanan ölçek hastalara uygulandı ve müzik algısı bir uygulama aracılığıyla araştırılmıştır. Bireyler bimodal kullanıma geçtikten sonra her iki cihazı da 1 ay boyunca kullanmaları istenmiştir. 1. ayın sonunda tekrar KUİK ölçeği ve müzik algısı değerlendirilmiştir. SONUÇLAR: Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular ile konuşma algısı, uzamsal algı, işitme kalitesi ve müzik algısı için bimodal kullanımın unilateral kullanıma göre üstün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, when unilateral cochlear implant users are converted to bimodal users, it is aimed to hear, speak, differentiate, determine the location and direction of the sounds they encounter in daily life, evaluate their quality of life and evaluate the pleasure they receive from music. Methods: The study group consisted of individuals between the ages of 11-76 and 12 of them were male and 3 of them were female. While these individuals had unilateral cochlear implants, the Turkish version of the original name, SSQ (Speech Spatial Qualities), which was designed as the KUIK scale, was applied to the patients and music perception was investigated through an application. Individuals were converted to bimodal hearing and were asked to use this dual use for 1 month. At the end of 1 month, KUIK scale and music perception were evaluated again. Results: As a result of the study, it was concluded that bimodal use was superior to unilateral use for speech perception, spatial perception, hearing quality and music perception.