Leismania Major'un bazı antijenlerinin mononükleer hücre aktivasyonuna ve sitokin profiline etkisi
Effects of some antigenic fraction of leishmania major on mononuclear cell activation and cytokine profile
  1. Tez No: 60713
  2. Yazar: SAİED MİRSHAHİDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Leishmania cinsine ait bir parazit olan L.major insanlarda Leishmaniasis olarak anılan hastalığa neden olan etkendir. L.major enfeksiyona yanıt başlıca hücresel bağışık yanıttır. Parazitin öldürülmesi ise yine içinde yaşamını sürdürdüğü makrofaj tarafından, nitrik oksit (NO) yolu ile gerçekleştirilmektedir. L.major'a bağışık yanıtın güçlendirilmesi, makrofajlardan salınan IL-12'nin NK hücrelerinden IFN-ysalınmasına ve ayrıca L.major'a dirençliliğin temelini oluşturan TT^/Th;, hücre dengesinin Th, yönüne çekilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmamızda L.major'a ait ham antijenik fraksiyon (CAF) ve onun yüksek (fraksiyon 1); orta (fraksiyon 2) ve düşük (fraksiyon 3) molekül ağırlıklı protein fraksiyonları SDS-PAGE ile ayrıştırılarak jelden izole edilmiş ve makrofajlardan nitrik oksit ve IL-12 salınmasını ne yönde etkiledikleri araşttrtlm ıştır. Çalışmamız sonucunda, gerek CAF gerekse alt fraksiyonlarının makrofajlardan NO salınmasına herhangi bir katkılarının olmadığı gözlenirken, IL-12 salınmasını olumlu etkileyen antijenik yapılar olarak CAF ve fraksiyonl belirlenmiştir. En kuvvetli IL-12 uyaranı olarak CAF belirlenmiş, diğer iki fraksiyon olan fraksiyon 2 ve fraksiyon 3'ün ise IL-12 salınmasına herhangi bir katkılarının olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
63 VIII. SUMMARY Leishmania major a parasite from the Leishmania genus, is the causative agent of Leishmaniasis. The immune response to L. major infection is cellular immune response. Killing of the parasite is achieved throughout nitric oxide (NO) pathway produced by the macrophages where the parasite lives in. The immune response to L. major is augmented by IL-12 which is produced by macrophages.On the otherhand; this IL-12 assists IFN-y production by NK cells and also changes Th, / Th2 cell balance toward Th^ In this study; crude antigenic fraction (CAF) of L.major and its subfractions with high, intermediate and low molecular weights has been isolated from SDS-PAGE jels were tested for their ability to provide help for NO production and IL-12 secretion by macrophages. Our results show that, CAF as well as its subfractions, does not provide any help for NO production by macrophages. But, IL-12 secretion is effected positively by CAF and fraction 1 (Fra 1). The major stimulatory factor for IL-12 secretion is found as CAF, while the other two subfractions of CAF, namely fraction 2 (Fra 2) and fraction 3 (Fra 3) has no contribution to IL-12 secretion.