Bordetella Pertussis'in pertussis toksin (PT) ve flamentöz hemaglutinin (FHA)'in insan doğal öldürücü hücre (NK) sitotoksisitesine etkisi
The Effect of Bordetella Pertussis pertussis toxin (PT) and filamentous hemagglutinin (FHA) to human naturel killer (NK) cytotoxicity
- Tez No: 60714
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Boğmaca etkeni olan ve özellikle erken çocukluk döneminde oldukça tehlikeli epidemi ve endemilere neden olarak, dünyada pek çok çocuğun ölümüne sebep olan Bordetella pertussis' in; enfeksiyondan sorumlu faktörlerinin, enfeksiyon oluşturma mekanizmalarının ve konak savunma hücrelerine olan etkisinin detaylı olarak incelenmesi zorunluluğunu doğurmuştur. B.pertussis'in enfeksiyondan sorumlu pek çok antijenik ve biyolojik aktif faktörü bulunmaktadır. Bu faktörlerden FHA ve özellikle de PT, enfeksiyonun oluşumunda ve genel olarak konak savunma hücrelerinin cevabının baskılanmasında oldukça önemli rol oynar. Biz çalışmamızda doğal immün sistemin üyesi olan NK hücrelerini seçerek, NK hücresinin, K-562 hücre soyuna karşı sitotoksitesinde PT ve FHA' run rol oynayıp oynamadığını ortaya çıkarmayı amaçladık. Bu nedenle insan NK hücreleri izole edilerek, 51Cr ile işaretlenmiş K-562 hücreleri ile birlikte PT ve FHA'nın belli oranlarda dilüsyonlan yapılarak deney düzeneği hazırlanmıştır. NK hücre sitotoksisitesi 51Cr salimim ile doğru orantılı olduğundan, PT ve FHA'nın değişik dilüsyonlarda sitotoksisiteye etkileri 51Cr salınım deneyi ile ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak; NK hücresinin K-562 hücre sitotoksisitesini PT'nin dilüe dozlarda dahi baskıladığını, oysa FHA'nin, dozdan bağımsız olmak üzere, sitotoksisite üzerine her hangi bir etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
-40- SUMMARY Bordetella pertussis is known to be an Whooping coug h agent in the early childhood. As there a lot of children die because of this disease, it has been necessary to investigate its responsible factors of disease, its mechanism of infection and its effects to host defence cells. B. pertussis has a number of antigenic and biological active factors which are responsible of the infection. Amongs these factors, FHA and especially PT have an important role in opressing the response of the host defence cells and in infection. This study is aimed, by selecting the NK cells which are the member of the naturel immune system, to find out whether the PT and FHA have a role in the cytotoxicity of the NK cells toward the K-562 cell gender. The experiment system has been prepared by isolating the human NK cells and diluting the PT and FHA with the K-562 cells have been marked by 51Cr. As the cell cytotoxicity of the NK is directly proportional with the release of 51Cr, the effects of the PT and the FHA in different dilutions to cytotoxicity has been revealed by the 51Cr release experiment. As a result, it is found that PT opress the cytotoxicity of the K-562 cells of NK cells, even in diluted doses. On the contrary, independent of the dose, FHA do not effect cytotoxicity in any way.