Elma ağaçlarında ateş yanıklığı hastalığına neden olan Erwinia amylovora'nın rizobakteriler ile biyolojik mücadele olanaklarının araştırılması
The investigation of biological control possibilities by using plant growth promoting rhizobacteria against Erwinia amylovora causes fire bligt on apple
- Tez No: 607144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUDE FİGEN DÖNMEZ, PROF. DR. İRFAN ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada 130 PGPR strainin ateş yanıklığı etmeni Erwinia amylovora' nın gelişimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Patojen olarak Iğdır ilinde hastalıklı elma ağaçlarından izole edilen 5 Erwinia amylovora straini (E-3, E-20, E-67, E-99 ve E-100 ) kullanılmıştır. In vitro ortamda 130 bakteriden 34 strain patojen üzerinde etkili bulunmuştur. Etkili bulunan BY-6-Pseudomonas putida ve MÜ-1-Pantoea agglomerans 'ın % 80 hastalığı engelleme oranı ile in vivo ortamda en başarılı strainler olduğu tespit edilmiştir. Diğer strainlerin ise hastalık gelişimini % 9–60 oranında engelledikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of 130 PGPR strains on the development of Erwinia amylovora was investigated. Five Erwinia amylovora strains (E-3, E-20, E-67, E-99 and E-100) isolated from diseased apple trees in Iğdır province were used as pathogen. In vitro, 34 strains out of 130 bacteria were found to be effective on the pathogen. In vivo BY-6-Pseudomonas putida and MÜ-1 -Pantoea agglomerans were found to be the most successful strains with 80% disease inhibition rate. Other strains were found to inhibit the disease development by 9-60 %.