Tuzla lagününün (Karataş) mikrobiyal kalitesinin belirlenmesi, antibiyotik dirençlilik frekansının tespiti
Determination of microbial quality of Tuzla lagoon, and determination of antibiotic resistances
- Tez No: 607143
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz bölgesinde bulunan ve kirlenme tehdidi altındaki, Tuzla Lagününün (Karataş) mikrobiyal kirliliğinin boyutlarını belirlemek amacıyla alınan su örneklerinde toplam aerob, toplam koliform, fekal Streptococcus, Vibrio spp., toplam maya-küf miktarları belirlenmiş ayrıca izolatların günümüzde sıklıkla kullanılan 16 antibiyotiğe karşı dirençlilikleri araştırılmıştır. Su örneklerinden Vibrio paraheamolyticus (22 izolat), Vibrio alginolyticcus (9 izolat) , Photobacterum damsalae (1 izolat), Rhizobium radiobacter (3 izolat), Pantoea spp. (1 izolat), Sphngomonas paucmobilis (2 izolat), Vibrio methnischkovi (1 izolat), Aeromonas sobria (1 izolat), Burkholderia cepacia (2 izolat), toplam 68 suş izole edilerek tanımlanmıştır. İzolatlar antibiyotik hassasiyet testine tabi tutulmuş olup, en yüksek dirençlilik Penisillin'e karşı (%79) bulunurken, Sefalozin'e karşı direnç (%7.35) bulunurken, kullanılan diğer 14 antibiyotiğe karşı direnç gözlenmemiştir. İzolatların MAR indeksi 0 ile 0.125 arasında saptanmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığı Su kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre 1.Sınıf su kalitesinde olduğu tespit edilmiştir..
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from tuzla lagoon which is located in the (Adana-Karatas) Mediterranen region.Level of the total aerobic bacteria, total coliforms, total yeast and mold and investigated fecal Streptococcus and Vibrio sp. Were determined.Isolated bacteria were investigated of resistance frequency to against 16 antibiotics which are frequently used currently. Total 68 strain; Vibrio paraheamolyticus (22 isolates), Vibrio alginolyticcus (9 isolates), Photobacterum damsalae (1 isolate), Rhizobium radiobacter (3 isolates), Pantoea spp.(1 isolate), Sphngomonas paucmobilis (2 isolates), Vibrio methnischkovi(1 isolate), Aeromonas sobria (1 isolate) and Burkholderia cepacia (2 isolates) isolated from water samples. Isolated bacteria were investigated of resistance.Isolates were resistant to Penicillin(79%) and Cephalozin(7,35%), whereas sensitive against to other 14 antibiotic which is used for investigate. The MAR index of isolates ranged between 0 and 0,125. In conclusion, according to The Environment and Forest Ministry of Water Pollution Control Regulations Tuzla Lagoon's water quality was found to be first class