Kırşehir'de bağ evi tasarımı üzerinden mimari sürdürülebilirlik ve üretim ilişkileri tartışmaları
Architectural sustainability and production relation discussions on vineyard house in Kirsehir
- Tez No: 607146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET SELİM ÖKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Araştırma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Uygarlıkların başlangıcından bu yana yaşamın temel kaynağını oluşturan tarımsal üretim günümüzde önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Özellikle Türkiye'de köylerden kentlere göç ile ortaya çıkan üretim problemleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu üretim ilişkilerine mimari bakış ile çözümler önermek önemli bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretimi yeniden canlandırmak ve üretime bağlı hayatlara örnek teşkil etmenin ekolojik ve sürdürülebilir yaklaşımlar ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda yapılan araştırma, bölgesel üretim biçimlerine bağlı problemlere sürdürülebilir mimari ölçütler çerçevesinde çözüm önerileri getirmektedir. Sınırları belirlenmiş bir alan içersinde bir bağ evi tasarımı dolayısıyla mimari sürdürülebilirlik tartışmalarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Agricultural production that makes the main source of life since the civilization begins, is presenting important problems today. In particular, the production problems associated with migration from villages to cities in Turkey is increasing day by day. It is an important need to propose solutions to these production relations with an architectural perspective. It is thought that it is possible to revive production and set an example for production-dependent lives through ecological and sustainable approaches. In this context, the research provides solutions to the problems related to regional production methods within the framework of sustainable architectural criteria. It involves discussions of architectural sustainability due to the design of a vineyard house within a defined area.