Depreme dayanıklı betonarme binanın cephe elemanlarının günümüz rüzgar ve deprem yönetmelikleri uyarınca tasarım ve performanslarının değerlendirilmesi
Design and evaluation of earthquake resistant reinforced concrete building's facade components according to today's wind and earthquake regulations
- Tez No: 607147
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİŞAN FİLİZ PİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Yapısal olmayan cephe elemanlarının (camlar, aluminyum elemanlar vs.) üzerilerine gelecek rüzgar ve deprem yükleri farklı ulusal yönetmeliklere göre hesaplanıp karşılaştırmış; bununla beraber ilgili yükler kullanılıp yapısal olmayan elemanlar yine farklı ulusal yönetmelikler ve literatürde bulunan çalışmalarla boyutlandırılıp karşılaştırılmıştır. Tez kapsamında örnek olması maksadıyla betonarme çerçeve sistemli bir bina TDY-2018 yönetmeliğine göre modellenmiş ve bu örnek model gözönüne alınarak tez yürütülmüştür. Çalışma kapsamında değişik uluslararası yönetmelikler incelendiğinde cephe elemanlarına gelecek deprem yükleri açısından birbirlerine göre farklılıklar ortaya konmuştur. En büyük farklılık Türk deprem yönetmeliğinde görülmüş ve diğer yönetmeliklere göre 4 katı mertebelerinde daha büyük deprem yükü oluştuğu gözlemlenmiştir. Bunun neticesinde Türk deprem yönetmeliğinde verilen formüllerin tekrar irdelenmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır. Yine bu çalışma kapsamında tek ve yalıtımlı camların dışında temperlenmiş cam kullanılarak oluşturulan lamine camların boyutlandırılması sırasında ayrı ayrı veya belli bir oranda birbirlerine kayma kuvveti aktaracak şekilde (kompozit çalışma) boyutlandırılması gerektiği ve bu görüşün bizim yönetmeliklerimizde olmadığı yapılan literatür araştırmaları sırasında gözlenmiştir. Çalışma bağlamında bir de aluminyum giydirme çubuk sistemi (stick system) basit ve iki açıklıklı sürekli kiriş olarak tasarlanmış, hesabın sonunda düşey elemanları (mullion) sürekli olarak tasarlamanın hem pratiklik hemde ekonomiklik açısından daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Considering this situation, wind and earthquake loads on non-structural façade elements were calculated and compared with different national regulations; by using related loads non-structural elements were designed with different national regulations and studies in literature. In order to serve as an example within the scope of the thesis, a building with a reinforced concrete frame system was modeled according to TDY-2018 regulations and this thesis model was taken into consideration. As a result of the studies carried out, it is shown that how the places and proportions of the openings on the facade (windows, doors etc.) affect the design of the facade in terms of wind effects regarding the different international regulations. In this study, when the different international regulations were examined, differences were found in terms of earthquake loads to the façade elements. The biggest difference was observed in the Turkish earthquake regulation and it was observed that the earthquake load was 4 times higher than the other regulations. As a result, it was considered that it would be appropriate to re-examine the formulas given in the Turkish earthquake regulations. In the scope of this study, it was observed through the literature research that laminated glasses formed by using tempered glass apart from the monolitic and insulated glasses should be dimensioned layeredly or in a certain ratio to transfer shear force to each other (composite work) and this opinion was not in our regulations. In conclusion, an aluminum stick system is designed as a simple and double span continuous beam; At the end of the calculation it was found that it is more convenient to design vertical elements continuously in terms of both practicality and economic efficiency.