Denizli ilinde üretilen üzümposasının ruminantların beslenmesinde bölgedeki kullanım şekli ve mikotoksin varlığının araştırılması
Grape pomace usage in ruminant nutrition produced in Denizli province and its mycotoxin presence investigation
  1. Tez No: 607172
  2. Yazar: SÜLEYMAN BÜKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Denizli İlinde üzüm şarap sanayisinde ve pekmez üretiminde atık olarak çıkan üzüm posasının (cibre) ruminant beslemede kullanım şekillerini ve bünyesinde bulunan mikotoksin varlığının araştırılması hedeflenmiştir. Kullanım şeklini belirlemek için bölgede yaşayan 30 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılarak üzüm cibresinin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmaya çalışılmıştır. Mikotoksin düzeyleri için, Denizli İlinde şaraplık üretim yapan şarap fabrikasından beyaz şaraplık üzüm cibrelerinden 16 adet yaş örnek, kırmızı şaraplık üzüm cibrelerinden 8 örnek ve yerel halkın ürettiği pekmez yapımında kullanılan üzüm cibrelerinden 6 örnek alınarakanalizleri yapılmıştır. Ayrıca aynı üzüm çeşitlerinde aynı sayıda örnek alınarak ham besin madde analizleri yapılmış, 1 litrelik bidonlarda silolanarak bu silaj örneklerindeki kuru madde miktarları ve ph değerleri belirlenmiştir. Sonuç olarak,bölgedeki hayvan yetiştiricilerinin üzüm posasını hayvanlarını beslemek amacıyla iyi bir şekilde kullandıkları ve şarap sanayisinden elde edilen cibrelerde okratoksin kalıntısına rastlanmamış olup, bölgede yaşayan halkın pekmez üretmek için kullandığı üzümlerden arta kalan posada ise okratoksinA tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the usage of grape pulp which is a waste in grape wine industry and molasses production in Denizli province in ruminant feeding and the presence of mycotoxin in it.A face-to-face survey was conducted with 30 producers living in the region in order to determine the use of grape pulps.For mycotoxin levels, 16 fresh samples of white wine pulps, 8 samples of red wine grape pulps from wine factory and 6 samples of grape pulps from local people which produces grape molasses were collected and analyzed.In addition, the same number of samples were taken from the same grape varieties, raw nutrient analyzes were carried out and, silos were collected in 1 liter cans and the dry matter contents and ph values of these silage samples were determined. As a result, it was found that ochratoxin residue was not found in the pulp obtained from the wine industry. But, it was observed as ochratoxin Asamples from the grape molasses producers.