Hazırladığımız antijenlerle kontrollü olarak IFA ve ELISA deneyleriyle toplumumuzda toksoplazmozun yaygınlık oranının araştırılması
Assesment of the seroprevalance of toxoplasmosis in different age groups by IFA and ELISA prepared with homemade
  1. Tez No: 60720
  2. Yazar: MUSTAFA ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada 0-3 yaş; 4-7 ; 8-12 ; 13-18 ; 19-30 ve 30 yaş ve üzeri gruplarında alınan toplam 520 serum örneğinde, T. gondii'ye karşı oluşan lgG antikorları ELISA ve İFA yöntemiyle araştırıldı. Çalışmamızda kullandığımız antijenler Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarlarında hazırlandı. ELISA IgG yöntemiyle 0-3 yaş grubundaki 40 kız çocuğunda % 17.5 44 erkek çocuğunda % 2.2 toplam 84 çocukta % 22.6 ; 4-7 yaş grubundaki 38 kız çocuğunda % 31.6; 48 erkek çocukta % 31.3 toplam 86 çocukta % 31.5 ; 8-12 yaş grubunda, 37 kız çocuğunda % 32.4, 51 erkek çocukta % 27.5 toplam 88 çocukta % 29.5 ; 13- 18 yaş grubundaki 42 kız da %38.1, 44 erkekte % 27.7 toplam 86 kişide % 30.2 ; 19-30 yaş grubundaki 68 kadında % 48.5, 20 erkekte % 55 toplam 88 kişide % 50 ; 30 yaş ve üzerindeki grupta 45 kadında % 57.8, 43 erkekte % 53.5 toplam 88 kişide % 55.6 olarak antitoksoplazma IgG antikor pozitifliği saptanmıştır. IF AT IgG ile 0-3 yaş grubundaki 40 kız çocuğunda % 7.1, 44 erkek çocukta % 9.1, toplam 84 çocukta % 1 1.9; 4-7 yaş grubundaki 38 kız çocuğunda % 5.8, 48 erkek çocukta % 27.1 toplam 86 çocukta % 22.1; 8-12 yaş grubundaki 37 kız çocuğunda % 27, 51 erkek çocukta % 15.7 toplam 88 çocukta % 20.5; 13-18 yaş grubundaki 42 kızda % 35.7, 44 erkekte % 15.9 toplam 86 kişide % 25.6; 19-30 yaş grubundaki 68 kadında % 38.2, 20 erkekte % 35 toplam 88 kişide % 37.6; 30 yaş ve üzeri grubundaki 45 kadında % 51.1, 43 erkekte % 44.2 toplam 88 kişide % 47.7 olarak, antitoksoplazma IgG pozitifliği saptanmıştır. Anti T.gondii IgG antikor prevalensi yaş ile birlikte artış göstermektedir. On dokuz yaş üzeri gruplarda anti-toxoplazma IgG; antikor pozitifliği 19 yaş altı gruplara göre anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur. Laboratuvanmızda hazırladığımız İFA ve ELISA deneyleri ile alınan sonuçların uyumluluğu % 90 olarak saptanmıştır. Kendi hazırladığımız antijenle yapılan ELISA deneyinin, ticari bir ELISA kitine göre (Platelia Toxo IgG) (28 hasta üzerinde yapılan ön deneylerde) duyarlılığı % 93.3, özgüllüğü % 92.3 olarak bulundu. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study 520 serum samples obtained from 0-3; 4-7; 8-12; 13-18; 19-30 and over 31 years age groups were screened for anti 71 gondii antibodies by ELISA and IFA methods. The antigens used in both tests were prepared in the laboratory of Microbiology and Clinical Microbiology Department of Cerrahpaşa Faculty of Medicine. The distribution of anti T. gondii IgG antibody prevalences determined with ELISA test among different age groups were as below: 22.6 % in 0-3 years age group. ( 40 females, 17.5 %; 44 males 27.2 %); 31.5 % in 4-7 years age group (38 females, 31.6 %; 48 males 31.3 %); 29.5 % in 8-12 years age group. (37 females, 32.4 %; 51 males 27.5 %); 30.2 in 13-18 years age group. (42 males, 38.1 %; 44 males 27.7 %); 50 % in 19-30 years age group. ( 68 females, 48.5 %; 20 males 55 %); 55.6 in 30- years age group. (45 females 57.8 %; 43 males 53.5 %). The distribution of anti T. gondii IgG antibody prevalences determined with IFA test among those age group were as following: 1 1.9 % in 0-3 years age group (40 females, 7.1 %; 44 males, 9.1 %) 22.1 % in 4-7 years age group (38 females, 5.8 %; 48 males, 27.1 %); 20.5 % in 8-12 years age group (37 females, 27 %; 51 males, 15.7 %); 25.6 % 13-18 years age group (42 females, 35.7 %; 44 males 15.9 %); 37.6 % in 19-30 years age group (68 females, 38.2 %; 20 males 35 %); 47.7 % in 30- years age group (45 females, 51.1 %; 43 males 44.2 %). The prevalence of anti T. gondii IgG antibodies was rising in an age dependent manner reaching statisticaly significance in age groups older than nineteen years compared to the younger age groups. The sensitivity and specifity of home made ELISA test compared with a commimerical ELISA kit (Platelia Toxo IgG) (in preliminary assays performed in 28 sera) was found 93.3 % and 92.3 % respectively. 57