Ultra süper kritik kazanlı bir termik santralde farklı su/kömür debi oranlarının enerji ve ekserji verimine etkisi
The effect of water and coal mass flow ratios on energy and exergy efficiensices in an ultra süper criticial thermal power plant
  1. Tez No: 607202
  2. Yazar: BİRCAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tez kapsamında, Çanakkale ilinde işletmede olan bir ultra süper kritik termik santralin termodinamik analizi yapılmıştır. Sistemde bulanan kazan, türbin, kondenser, kondenser pompasının, deaeratörün, düşük ve yüksek basınçlı ısıtıcıların, kazan besleme suyu pompalarının kazan besleme suyu türbinlerinin ve diğer ekipmanların enerji ve ekserji analizleri yapılmıştır. Çalışmada entalpi ve entropi değerleri REFPROP 9.0 programı kullanılarak bulunmuştur. Bu analizde ölü hal şartları için sıcaklık değeri 25 ºC ve basınç değeri 1 bar olarak kabul edilmiştir. 5 farklı su/kömür debi oranlarının (8,8, 8,9, 9, 9,01 ve 9,1) santralin birinci ve ikinci yasa verime etkisi araştırılarak, sistem ve verimi için en uygun su/kömür debi oranı belirlenmiştir. Santralden alınan değişken su/kömür debi oranı verileri ile gerçekleştirilen hesaplamalar sonucunda en çok enerji kaybı denize atılan yoğuşturucuda meydana gelirken, en çok ekserji yıkımı kazanda meydana gelmiştir. Analizi yapılan santralde değişken su/kömür debi oranlarında santralin birinci ve ikinci yasa verimleri incelenmeleri sonucunda işletme şartlarına uygun su/kömür debi oranı 9,0 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermodynamic analysis of an ultra-supercritical thermal power plant in Çanakkale is carried out. Energy and exergy analyzes of boiler, turbine, condenser, condenser pump, deaerator, low and high pressure heaters, boiler feed water pumps, boiler feed water turbines and other equipments found in the system were performed. In this study, enthalpy and entropy values were found by using refprop program. In this analysis, the temperature value was assumed to be 25 °C and the pressure value was 1 bar for the dead conditions. The effect of variable water and coal flow rates on the efficiency of the first and second laws of the plant was investigated and the most suitable water coal flow rate for the system and its efficiency was determined. As a result of the calculations made with the variable water coal flow rate data obtained from the plant, it was found that the most energy loss occurred in the heat condenser we threw into the sea and the most exergy destruction occurred in the boiler. As a result of the analysis of the first and second law efficiency of the plant in variable water coal flow rates, it was found that the water coal flow rate in accordance with the operating conditions was 9.0.