150 MWe kurulu güçteki düşük kaliteli linyitle çalışan bir termik santral için buhar kazanı tasarımı
Steam boiler design for a thermal power plant operating with low grade lignite at 150 MWe capacity
- Tez No: 180300
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Enerji teminindeki politik kısıtlamalar ve petrol fiyatlarındaki aşırı artışlar, tümülkeleri ulusal enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Türkiye de bu bağlamda başlıcafosil kaynağı olan düşük kaliteli linyitlerden, AB çevre koşulları ve KyotoProtokolü kapsamında, ulusal kalkınmasına yönelik olarak, sonuna kadaryararlanmayı temel politika olarak benimsemiştir. Bu çalışmada, linyitlerinelektriğe dönüşümündeki en kritik süreci oluşturan, havayla yakmalı yanmasüreci, uygun yanma ve emisyon kontrolü yönünden incelenmiştir. Buincelemede temiz kömür teknolojilerinin son aşamasını oluşturan, oksijenleyakmalı ultra süper kritik kazan teknolojisi uygulaması göz önünde tutulmuştur.150 MWe kurulu güçteki bir termik santral kazanının, en uygun enerji dengemodeli oluşturularak, ısıl tasarım analizleri yapılmıştır. Bu model yardımıyla,tasarım için gerekli yanma ve işletme verileri, hesaplanabilir hale getirilmiştir.Söz konusu kazanın tasarım ve işletme verileri hesaplanmış, gerçek işletmedeğerleriyle karşılaştırılmıştır. Hesap sonuçları ve işletme verilerinin bellisınırlar dahilinde, kabul edilebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Politic restrictions in energy assurance and increase in petroleum prices havedirected all countries to return to national energy sources. Within the frameworkof the EU environmental conditions and the Kyoto Protocol, Turkey has aimedat, for the national development, to benefit from low quality lignites exhaustivelyto be the major fosilse fuel resource. In this study, air fired combustion processwhich forms the most critical process in transformation of lignite to electric hasbeen analyzed in a proper combustion and emission control point of view. In thisanalysis, oxygen fired ultra supercritic boiler technology which constitutes thelast stage of clean coal technology has been taken into consideration. The mostacceptable energy balance model of a thermal power plant boiler at 150 MWeestablished power has been designed and thermal design analysis of this modelhave been done. The necessary combustion and operation data for design havebeen returned to computable condition with the assistance of this model. Designand operation data of the said boiler have been computed and compared withreal operation values. It is observed that the calculation results and the operationdata were acceptable within limits.