Arazi toplulaştırma çalışmalarında toprak derecelendirmesine bor varlığı etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of boron assessment on soil rating in land consolidation studies
  1. Tez No: 607215
  2. Yazar: FERHAT BAYDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Arazi toplulaştırma çalışmalarında arazi değerlendirmede üst toprak tekstürü, derinlik, eğim ve diğer toprak özellikleri kriter olarak kullanılmaktadır. Aydın ili gibi toprakların bor içeriği yüksek olan alanlarda bor elementi üretimi sınırlayıcı bir özellik olarak etki etmektedir. Bu çalışmada Aydın'da seçilmiş bir toplulaştırma alanında toprakların bor içeriklerinin arazi değerlendirmede diğer toprak özellikleri içerisinde bir kriter olup olmayacağının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Belirlenen toplulaştırma alanından parsel bazında alınan toprak örnekleri fiziksel ve kimyasal analizleri yapılarak sonuçlandırılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çalışma alanı topraklarının Bor kapsamları beklenilenin altında bulunmuştur. Bu nedenle Bor içerikleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Toprak ve Arazi Sınıflaması Standartları Teknik Talimatı ve İlgili Mevzuatta öngörülen Bor sınır değerleri esas alınarak simüle edilmeye çalışılmıştır. Analizlerden elde edilen veriler ile simülasyon için atanan Bor değerleri, arazi değerlendirmede kullanılarak Bor içeriğinin etkisi değerlendirilmeye çalışılmıştır.Sonuç olarak bor içeriği borsuz, hafif borlu, orta borlu ve yüksek borlu sınıflarında incelenerek derecelendirmede parsel ortalama değerleri belirlenmiş, bu değerlerin ise yüksek borlu parsellerde azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In land consolidation studies, top soil texture, depth, slope and other soil properties are used as criteria for land evaluation. The boron element production in the areas with high boron content of soils such as Aydın province acts as a limiting feature. In this study, it is aimed to evaluate whether the boron content of soils in a selected consolidation area in Aydın is a criterion for land evaluation in other soil properties. Soil samples taken from the determined consolidation area on a parcel basis were concluded by physical and chemical analysis. As a result of the analyzes, Boron contents of the study area soils were found to be lower than expected. Therefore, the boron content is tried to be simulated on the basis of the boron limit values prescribed in the Ministry of Agriculture and Rural Affairs, General Directorate of Agricultural Production and Development, Soil and Land Classification Standards Technical Instruction and Related Legislation. The data obtained from the analyzes were used to evaluate the effect of boron content by using boron values assigned for simulation in land evaluation. As a result, boron content was examined in the stockless, light boron, medium boron and high boron classes, and parcel mean values were determined in the grading and these values decreased in high boron parcels.