Fitness merkezlerinde egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between the quality of life and physical activity level of individuals exercising in fitness centers
  1. Tez No: 607214
  2. Yazar: OLGUN UĞURLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı fitness merkezinde orta ve yüksek şiddette egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Eskişehir'deki fitness merkezlerinde egzersiz yapan farklı yaş grupları, eğitim seviyelerinden 286 kişi katılmış, 254'ünün verileri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın fiziksel aktivite değişkeniyle ilgili verileri Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu (IPAQ) ile yaşam kalitesine ilişkin verileri ise Sağlığa İlişkin Yaşam Kalitesi Formu (SF-36) ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, standart sapma, ortalama, ki-kare, t-testi, ANOVA kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesi düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise korelasyon kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre orta ve yüksek şiddette egzersiz yapan bireylerin cinsiyete, yaş gruplarına, medeni durum, egzersiz devam süreleri ve vücut kitle indeksine göre fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p> 0.05). Cinsiyete göre genel sağlık algısı, mental rol yaşam kalitesi alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunurken (p 0.05). Yaşam kalitesi tüm alt boyutlarında yaş grupları, medeni durum, egzersiz devam süreleri ve vücut kitle indeksi sınıflandırmasına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p> 0.05). Orta ve yüksek şiddette egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve genel sağlık algısı alt boyutuyla negatif yönlü bir ilişki belirlenirken (p 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effects of physical activity levels of individuals, exercising on the moderate and high intensity, between the sub-dimensions of health-related quality of life. In the research among the quantitative research methods, relational survey model was used. A total of 286 individuals of different age and education groups exercising in different fitness centers in Eskişehir participated in this research but data of 254 people were evaluated. The International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) and the 36-Item Short Form Health Survey (SF-36) were used in this study. In the data analysis, "percentage, frequencies, standard deviation, mean, Ki-square, t-test, ANOVA were used. Product-Moment Correlation coefficients were calculated in order to see the relationship between physical activity levels and quality of life behaviors. According to the research results there is no significant difference in physical activity levels based on age, gender, marital status, exercise duration, body mass index (p> 0.05). There is a significant difference in general health, role functioning/emotional sub-dimensions (p 0.05). There is no significant difference in all eight sub-dimensions based on age, gender, marital status, exercise duration, body mass index (p> 0.05). It has been found out that there is a negative and significant relationship between general health status (p 0.05).