Kamu kurum ve kuruluşlarında bilgi güvenliği farkındalığı
Information security awareness in public institutions and organizations
  1. Tez No: 607246
  2. Yazar: AYŞE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇELEBİ ULUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı kamu çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalıklarını ortaya koymaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden betimsel yöntem tarama çalışmasıdır. Literatür taramasında daha önce öğretmenler, öğrenciler, öğretim görevlileri gibi çeşitli gruplar için gerçekleştirilmiş ölçekler incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeğin Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı ,97' dir. Yapılan bu çalışmada da bir kez daha Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı ölçeğin tümü için ,97 olarak hesaplanmıştır. Ölçek otuz dört soru ve iki alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçekte ilk alt boyut saldırı ve tehditler, ikinci alt boyut kişisel verilerin korunmasıdır. Veri toplama işlemi 501 kamu çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışanlardan cinsiyet, yaş aralığı, eğitim durumu ve çalıştığı birim olmak üzere çeşitli bilgiler ile ölçek sorularını cevaplamaları istenmiştir. Çalışma sonunda kamu çalışanlarının ölçek genelinden aldıkları ortalama puana göre orta seviyede bilgi güvenliği farkındalığına sahip oldukları görülmüştür. Katılımcılarımızdan erkek ve kadın katılımcılar arasında benzer seviyede bilgi güvenliği farkındalığına sahip oldukları, 40 yaş altı katılımcılar ile teknik eğitim almış olan Bilgi Teknolojileri çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalık seviyelerinin yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca çalışmada üniversite düzeyinde eğitim seviyesine sahip olan katılımcılarımızın lise ve altı eğitim seviyesine sahip olan katılımcılardan daha yüksek bilgi güvenliği farkındalığına sahip oldukları görülmüştür. Ülke genelinde kamu çalışanlarının bilgi güvenliği farkındalıklarının artırılmasına yönelik yapılması gereken çalışmalar ve eğitimler konusunda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the information security awareness of public employees. The research is a descriptive survey model. In the literature review, the scales previously performed forvarious groups such as teachers, students and lecturers were examined. Information Security Awareness Scale was used as data collection tool. The Cronbach's alpha reliability coefficient of thescalewas 97. In this study, Cronbach alpha reliability coefficient was once again calculated as 97 forthe whole scale. The scale consists of thirty-four questions and two sub-dimensions. The first sub-dimension of the scale is attacks and threats, and the second sub-dimension is the protection of personal data. Data collection was carried out with 501 public employees. The employees were asked to answer the questions of the scale, including gender, age range, education and unit where they worked. At the end of the study, it was seen that public employees had a moderate level of information security awareness based on the average score they received from the over all scale. Among the participants, male and female participants had a similar level of information security awareness and the information security awareness levels of Information Technology employees who were under the age of 40 with technical training were high. In addition, it was seen that the participants who have university level education have higher information security awareness than those who have higher education level or lower. Various recommendations have been made about the studies and trainings to increase the awareness of public employees on information security across the country.