Korunan alanların orman köylüsünün kalkınmasına katkısı ve yönetime katılım (Camili biyosfer rezerv alanı örneği)
Contribution of protected areas to forest villager development and participation in management (case of Camili biosphere reserve area)
  1. Tez No: 607250
  2. Yazar: ARZU DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİM İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyanın var oluşundan beri insan doğanın bir parçası olmuştur. İnsan doğadan sürekli yararlanmış ve yaralanma gittikçe artan bir baskıya dönüşmüştür. Bu nedenle zaman içerisinde dünyada doğanın korunması gerektiği düşüncesi ortaya çıkmıştır. Dünya'da ve Türkiye'de kanunlar çıkarılarak doğa korunmaya çalışılmaktadır. Ancak doğayı korurken doğayla iç içe yaşayan yöre halkını göz ardı etmemek gerekmektedir. Bu nedenle orman köylülerini korumak adına da kanunlar çıkarılmıştır. Orman köylüleri ve korunan alanları her zaman bir bütün olarak ele almak gerekir. Bu çalışma korunan alanların orman köylüsünün kalkınmasına katkısı ve yönetime katılımını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma birçok ulusal ve uluslararası koruma statüsüne sahip Artvin ili Borçka ilçesine bağlı Camili Biyosfer Rezerv Alanında gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, alanla ilgili kaynakça taraması yapılmıştır. Ayrıca, yerel halkın yönetime olan katkılarını belirlemek için yöre halkıyla anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda yörede ağırlıklı olarak orta yaş üstü, ortaokul mezunu, çiftçi olan kişilerin ikamet ettiği belirlenmiştir. Halkın geçim kaynağı ağırlıklı olarak çiftçilik ve ekoturizmdir. Yörenin öneminin anlaşılmış olmasının yöredeki göç durumunu tersine çevirdiği görülmektedir. Korunan alanlar çevresinde yaşayan yerel halkın bu alanların yönetimi ile ilgili kararlarda söz sahibi olmadıkları ve kendilerine konuyla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadığı tespit edilmiştir. Korunan alanların daha etkin, daha verimli ve sürdürülebilir yönetimi için yöre halkının katılımını sağlamak ve birlikte hareket etmenin doğal kaynakların yönetimi için çok daha faydalı olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of the world, man has been a part of nature. Human beings have constantly benefited from nature, and injury has increasingly transformed into pressure .For this reason, the idea that nature must be protected in the world has emerged over time. By enacting the laws, the nature is being protected. However, while preserving the nature, it is necessary not to ignore the local people living with nature. Therefore, laws have been enacted in order to protect forest villagers. Forest villagers and protected areas should always be considered as a whole. This study was conducted to determine the contribution of protected areas to the development of forest villagers and their participation in management. The study was carried out in Camili Biosphere Reserve Area of Borçka district of Artvin province which has many national and international conservation status. In the scope of the study, the bibliography was searched. In addition, a survey was conducted with local people to determine the contribution of local people to the management. The data obtained were analyzed and interpreted with SPSS 22.0 program. As a result of the study, it was determined that the people living in the region were mostly middle-aged, secondary school graduates and farmers. The livelihood of the people is mainly farming and ecotourism. Understanding the importance of the region seems to reverse the migration situation in the region. It was found that the local people living in the protected areas did not have a say in the decisions regarding the management of these areas and that they were not informed about the issue. It is determined that the participation of the local people and acting together will be more beneficial for the management of natural resources for the more effective, more efficient and sustainable management of the protected areas.