Açıklanamayan infertilitesi olan kadınlarda histeroskopi sonrası ilk bir yıl içinde gebelik oranlarının değerlendirilmesi
In women with unexplained infertility, evaluation of pregnancy outcomes in the first year after hysteroscopy
  1. Tez No: 607290
  2. Yazar: MELİH DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÜHHA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnfertı̇lı̇te toplumda yüksek prevalansta görülen bı̇r durumdur. 1 yıl boyunca korunma olmaksızın haftada 2-3 kez düzenlı̇ cı̇nsel ı̇lı̇şkı̇ye rağmen gebe kalınamaması ı̇nfertı̇lı̇te olarak tanımlanır. Dünya Sağlık Örgütü verı̇lerı̇ne göre 5 yıllık düzenlı̇ ı̇lı̇şkı̇sı̇ olan çı̇ftlerde kadınların %10'u ı̇nfertı̇ldı̇r. Tanı koyabilmek için fı̇zı̇k muayene, ovulasyonun saptanması, spermı̇yogram (erkek faktörün değerlendirilmesi için), tubal açıklığın değerlendirilmesi amacıyla hı̇stereosalfı̇ngografı̇ (HSG), uterus, overlerin anatomik olarak değerlendı̇rı̇lmesı̇ ve antral follikül sayımı için ultrasonografi (USG) yapılmalıdır. Tedavı̇de etı̇yolojı̇ye göre tedavı̇ planı belı̇rlenmekle bı̇rlı̇kte etı̇yolojı̇de herhangı̇ bı̇r sebebı̇n bulunamadığı“açıklanamayan ı̇nfertı̇lı̇te”grubu ı̇se tüm ı̇nfertı̇l hasta grubunun %15-22 kadarını kapsamaktadır. Yapılan her ı̇şlemı̇n hastaya yarar-zarar ı̇lı̇şkı̇sı̇ ve malı̇yetı̇ düşünüldüğünde ofı̇s hı̇steroskopı̇ ı̇le ı̇nfertı̇lı̇tede başarısızlığa sebep olan patolojı̇lerı̇n gı̇derilebı̇ldı̇ğı̇ ve başarı oranlarını arttırabı̇ldı̇ğı̇ göz önünde bulundurularak kavı̇teyı̇ daha ı̇yı̇ değerlendı̇rebı̇lmek ı̇çı̇n ı̇nfertı̇l çı̇ftlerde değerlendı̇rmede ı̇lk basamak testlerden bı̇rı̇ olmasını destekleyen görüşler bulunmaktadır. Hı̇steroskopı̇ sonrasında gebelı̇k başarısının arttığına daı̇r çalışmalar yapılmıştır. Gerek Ofis H/S'nin gebelik sonuçları üzerine olan etkisini araştırmak gerekse rutin testlerle herhangi patoloji saptanamamış açıklanamayan infertil olgularında varsa uterin patolojileri ortaya koymak adına çalışmamızı planladık.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Infertility prevelance is high in the community. Infertility is defined as inability to conceive despite regular regulated intercourse 2-3 times a week without protection for 1 year. According to WHO reports, 10 percent of the women whom has a 5 year relationship as a couple are infertile. In order to make a diagnosis, a physical examination, ovulation detection, spermiogram (for the evaluation of male factor), hysterereal imaging (HSG) for the evaluation of tubal patency, anatomical evaluation of the uterus, and antral follicle count ultrasonography (US) are performed. Treatment has to planned due to etiology, however in the“unexplained infertility”group which no reasen can be found, covers 15-22% of the entire infertility. The benefit and harm of the patient should be considered in each operation, office hysteroscopy can be used to eliminate pathologies that cause failure in infertility and success rates can be increased. There are some arguments supporting the improvement of first step tests in evaluating infertile couples for better evaluation of uterine cavity. There have been studies that show that pregnancy success increases after hysteroscopy. We aimed to investigate the effect of Office H/S on pregnancy outcomes and to reveal uterine pathologies in unexplained infertile cases that could not be detected by routine tests.