Metforminin invitro retina pigment epiteli hücrelerinde fibrogenezise olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of metformin on fibrogenesis in invitro retina pi̇gment epi̇theli̇al cells
- Tez No: 607292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE CANAN UMURHAN AKKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ:Proliferatif vitreoretinopati, retina dekolmanı cerrahisi sonrası nükslerin en önemli sebeplerinden biridir. Proliferatif vitreoretinopatinin patogenezi ile ilgili çalışmalarda, epitelyal mezenkimal dönüşüm sürecinin önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Epitelyal mezenkimal dönüşüm; epitel hücrelerinin farklı fenotiplerini kaybettiği ve mezenkimal benzeri hücrelere dönüştüğü biyolojik bir süreçtir. Epitelyal-mezenkimal dönüşüm geçiren retina pigment epiteli hücrelerinin proliferasyon, göç etme, migrasyon ve kontraksiyon yeteneklerinde artış görülür. Bu sürecin sonunda proliferatif vitreoretinopatinin önemli bir parçası olan fibrozis gelişir. Epitelyal mezenkimal dönüşümün ana tetikleyicisi TGF-β dır. AMAÇ: Çalışmamızda daha önce farklı dokularda epitelyal-mezenkimal dönüşümü ve fibrogenezisi inhibe ettiği gösterilmiş olan metforminin, invitro retina pigment epiteli hücrelerinde TGF-β2 ile indüklenen epitelyal mezenkimal dönüşüm sürecine olan etkisi incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: İnvitro ortamda inkübe edilmiş insan retina pigment epiteli hücre grupları üzerine TGF-β2, metformin ve TGF-β2+metformin uygulandı. Uygulama sonrası, ATP testi ile hücre canlılığı, Western Blot protein elektroforezi ile ZO-1, α-SMA, vimentin, SMAD2 SMAD3, pSMAD2, pSMAD3 protein ekspresyonu, yara iyileşmesi testi ile hücre migrasyon düzeyi, kollajen jel kontraksiyon testi ile kontraksiyon düzeyi değerlendirildi; veriler kontrol grubu ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Proliferative vitreoretinopathy is one of the most important causes of recurrence after retinal detachment surgery. In studies on the pathogenesis of proliferative vitreoretinopathy, ''Epithelial-to-Mesenchymal Transition'' has been shown to play an important role. Epithelial-to-mesenchymal transition; it is a biological process in which epithelial cells lose their differentiated phenotypes and become mesenchymal-like cells. Retinal pigment epithelial cells undergoing epithelial-to-mesenchymal transition; proliferation, migration and contraction ability increases. Fibrosis, an important part of proliferative vitreoretinopathy, develops at the end of this process. The main trigger of epithelial-to-mesenchymal transition is TGF-β. PURPOSE: In our study, the effect of metformin which has been shown to inhibit epithelial-to-mesenchymal transition and fibrogenesis in different tissues previously, on TGF-β2-induced epithelial-to-mesenchymal transition process in invitro retinal pigment epithelial cells was investigated. MATERİALS abd METHODS: TGF-β2, metformin and TGF-β2 + metformin were applied to human retinal pigment epithelial cell groups incubated in vitro. After the application; cell viability by ATP test, ZO-1, α-SMA, vimentin, SMAD2, SMAD3, pSMAD2 and pSMAD3 protein expression by Western Blot Protein Electrophoresis, cell migration level by wound healing test and contraction level by collagen gel contraction test were evaluated, the data were compared with the control group.