D vitamini ve metforminin; lipopolisakkarit (LPS) ile uyarılmıs, insan kaynaklı periodontal ligament kök hücrelrine etkisinin in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effects of vitamin D and metformin on lipopolysaccharide(LPS)-stimulated human periodontal ligament stem cells
- Tez No: 1008935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL BAŞMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Periodontitis, kronik inflamasyon ve doku yıkımıyla karakterize bir hastalıktır. Bu çalışma, D vitamini ve Metformin'in, P. gingivalis kaynaklı lipopolisakkarit (Pg-LPS) ile indüklenmiş İnsan Periodontal Ligament Kök Hücreleri (hPDLSC) üzerindeki immünomodülatör, osteojenik ve proliferatif etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ticari olarak temin edilen hPDLSC'ler 10 µg/mL Pg-LPS ile uyarılmıştır. Deney grupları: Kontrol, LPS, LPS+D vitamini (10⁻⁶ M), LPS+Metformin (25 µM) ve LPS+D vitamini+Metformin olarak planlanmıştır.Sitotoksik olmayan proliferatif dozlar ilk olarak MTT testi ile belirlenmiş, ardından Pg-LPS ile uyarım sonrasında hücre canlılığı 24, 48 ve 72. saatlerde yeniden değerlendirilmiştir. İmmünomodülatör ve osteojenik yanıtlar ELISA ile IL-1β, IL-6, TNF-α, IL-10, IL-37 ve ALP düzeyleri üzerinden analiz edilmiştir. 10⁻⁶ M D vitamini ve 25 µM Metformin, sitotoksisite oluşturmadan hücre canlılığını korumuştur. Pg-LPS ile indüklenmiş koşullarda tekli uygulamalarda hücre canlılığı açısından anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, kombine tedavi hem 48. saatte hem de 72. saatte hücre canlılığını anlamlı düzeyde artırmıştır. IL-6 ve TNF-α düzeyleri Pg-LPS grubunda yükselmiş, tedavi gruplarında baskılanmıştır. IL-10 ve IL-37 düzeylerinde ise anlamlı artış saptanmıştır. ALP düzeyleri açısından, kombine grup 72. saatte diğer tüm gruplara göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. D vitamini ve Metformin'in tek başlarına immünmodülatör etkileri bilinmekle birlikte, kombinasyon halinde uygulandıklarında inflamatuar yanıtı baskılayıcı, hücre canlılığını artırıcı ve ALP düzeylerini destekleyici sinerjistik etkiler oluşturdukları görülmektedir. Bu bulgular, periodontal doku rejenerasyonuna yönelik hücresel tedavi yaklaşımlarında her iki ajanın birlikte kullanım potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Periodontitis is a chronic inflammatory disease characterized by persistent inflammation and progressive tissue destruction. This study aimed to evaluate the immunomodulatory, osteogenic, and proliferative effects of Vitamin D and Metformin on human periodontal ligament stem cells (hPDLSCs) stimulated with Porphyromonas gingivalis-derived lipopolysaccharide (Pg-LPS). Commercially obtained hPDLSCs were stimulated with 10 µg/mL Pg-LPS. The experimental groups were designed as follows: Control, LPS, LPS+Vitamin D (10⁻⁶ M), LPS+Metformin (25 µM), and LPS+Vitamin D+Metformin. Non-cytotoxic proliferative doses were initially determined using the MTT assay, followed by reassessment of cell viability at 24, 48, and 72 hours after Pg-LPS stimulation. Immunomodulatory and osteogenic responses were evaluated by ELISA through the quantification of IL-1β, IL-6, TNF-α, IL-10, IL-37, and ALP levels. Both 10⁻⁶ M Vitamin D and 25 µM Metformin preserved cell viability without inducing cytotoxicity. Under Pg-LPS-stimulated conditions, single-agent treatments did not produce significant changes in viability, whereas the combined treatment significantly increased cell viability at both 48 and 72 hours. IL-6 and TNF-α levels were elevated in the Pg-LPS group and markedly reduced in all treatment groups. IL-10 and IL-37 levels showed significant increases following treatment. With respect to ALP activity, the combined treatment group exhibited significantly higher levels at 72 hours compared with all other groups. Although Vitamin D and Metformin are individually known to exert immunomodulatory effects, their combined application demonstrated synergistic actions by suppressing inflammatory responses, enhancing cell viability, and supporting ALP activity. These findings highlight the potential of combined Vitamin D and Metformin therapy as a promising cellular approach for periodontal tissue regeneration.