Uzamsal çözünürlüğe bağlı 3 boyutlu video adaptasyonu
3 dimensional video adaptation based on spatial resolution
- Tez No: 607334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE NUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Multimedya içeriklerine gelişmiş teknolojilerle üretilen ve internet ağlarına bağlanabilen terminal cihazları üzerinden erişmek isteyen izleyici profilinin temel sorunu, bazı fiziki kısıtlamalara maruz kalan multimedya içeriğinin izleyicinin görsel deneyiminde oluşturması beklenen etkiyi optimum seviyede gösterememesidir. Bu durum, günümüzde oldukça ilgi çeken 3 Boyutlu (3B) videoların, özellikle sınırlı band genişliği, terminal cihaz ekran boyutu gibi kısıtlamalar altında, izleyicilerde 3B video izleme zevkini daha fazla hissettirerek memnuniyeti artıracak şekilde nasıl iletilebileceğine ilişkin araştırmaların oldukça fazla rağbet görmesine neden olmuştur. Sınırlı band genişliğine sahip bir kanal üzerinden iletilen ve kaynakları sınırlı bir terminal cihaz üzerinden erişilen 3B videoların izleyici tarafında oluşturduğu derinlik algısının 3B video izleme hissini izleyiciye verecek seviyede olması son derece önemlidir. Bu nedenle, bir yandan maruz kalınan fiziki kısıtlamalarla baş edilirken diğer yandan 3B videolarda izleyicide derinlik algısını meydana getiren ölçeklenebilir unsurların izleyiciye ulaşana kadar yeterli miktarda korunması gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında bu tez çalışmasının amacı, 3B videolarda izleyicideki derinlik algısını etkileyen uzamsal çözünürlük bağlantılı 2 Boyutlu (2B) renkli video ve Derinlik Haritası (DH) bazlı 3B video özelliklerinin en iyi kombinasyonu temel alınarak sınırlı band genişliğine sahip kanal ve terminal cihaz ekran boyutu kısıtlamaları üzerinde adaptasyon işleminin gerçekleştirilmesidir. Elde edilen sonuçlardan, farklı uzamsal çözünürlük kombinasyonlarına sahip 2B videolar ve DH'lerin sınırlı band genişliğine sahip kanal ve terminal cihaz ekran boyutu kısıtlamalarına takılmadan izleyicide 3B video izleme memnuniyetinin oldukça verimli şekilde elde edilebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problem of the viewers who want to access multimedia contents via terminal devices that are produced with advanced technologies and can be connected to internet networks, is that the multimedia contents subject to some physical constraints do not present the expected effect on their visual experience at an optimum level. This has led to a much sought-after research on how 3 Dimensional (3D) video, which is currently taking high interest, can be transmitted in a way that enhances the satisfaction of the viewing experience of the users towards the 3D video especially under limited bandwidth, terminal device screen size, etc. constraints. It is of utmost importance that the depth perception generated by the 3D videos transmitted over channel switch limited bandwidth and accessed through limited terminal devices is sufficient to give the viewer the 3D video viewing sensation. Therefore, while handling, the physical constraints exposed, it is required that the scalable parameters ensuring depth perception of the viewers should be adequately protected until they reach to the viewers. Under the lights of these information, the aim of this thesis is to perform adaptation operations considering the best combinations of the spatial resolution associated 2D video and Depth Map (DM) based 3D video characteristics affecting the depth sensation on the viewers under limited channel bandwidth and terminal device screen size constraints From the results, it is concluded that considering the different spatial resolution combinations of the 2D video and DMs, high 3D video viewing satisfaction of the viewers can be achieved without being tackling the limited bandwidth channel and terminal device screen size constraints.