Farklı parametrelerle üretilen polipropilen esaslı meltblown filtre malzemelerinde üretim parametrelerinin ve elektrostatik yükleme uygulamalarının filtre verimliliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of production parameters and electrostatic loading applications on filter efficiency in polypropylene based meltblown filter materials produced with different parameters
- Tez No: 607333
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknik tekstiller, sahip olduğu avantajları sayesinde insanoğluna, endüstriyel alanlarda büyük kolaylık sağlamaktadır. Filtrasyon amacıyla tekstillerin kullanımı da gelişmeye devam etmektedir. Eriyik üfleme (meltblown) yöntemi dokusuz yüzey üretiminde tercih edilen bir yöntemdir. Meltblown dokusuz yüzeyler kalınlık, gramaj, lif yapısı, üretim verimliliği gibi avantajları ile yaygın şekilde sorbent, filtrasyon, hijyen ve kompozit ürünlerde tercih edilmektedir. Filtre ürünler endüstriyel bir materyal olup istenmeyen maddelerin tutulması, süzülmesi ve içerisinden geçen malzemenin temizlnemesi amacıyla kullanılmaktadır. Çok çeşitli fitre madyası bulunmaktadır. Meltblown kumaşlar bunların bir kısımında kullanılabilmektedir. Yüz maskeleri, kasket filtreler, temiz oda filtreleri, sıvı filtrasyonu araçları gibi örnekler meltblown kumaşların kullanım alanlarına örneklerdir. Bu tez çalışmasında, meltblown kumaş üretim makinesinde blower hava sıcaklığı ve polimer besleme pompa devri değişken parametreler ile meltblown dokusuz yüzey üretimi gerçekleştirilmiştir. Deneme çalışmalarında filtrasyonu verimliliğine etkisini belirlemek için charging katkı maddeside üretime eklenmiştir. Üretilecek meltblown dokusuz yüzey yüzey kumaşların kopma dayanımı özellikleri, lif çapı ile lif dağılımı ve filtrasyonu verimlilik özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda uygun mukavemet ve filtrasyonu verimliliğine sahip 30 gsm kumaşların üretim parametreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technical textiles, thanks to the advantages of human beings in industrial areas provides great convenience. The use of textiles for filtration purposes continues to evolve. The meltblown method is a preferred method for the production of nonwovens. Meltblown non-woven surfaces are widely preferred in sorbent, filtration, hygiene and composite products with their advantages such as thickness, weight, fiber structure and production efficiency. Filter products are an industrial material which is used to capture, filter and clean the undesired materials. A wide variety of filter media are available. Meltblown fabrics can be used in some of them. Examples such as face masks, cap filters, clean room filters, liquid filtration devices are examples of the application areas of meltblown fabrics. In this thesis, meltblown nonwoven surface production was realized with variable parameters of blower air temperature and polymer feed pump cycle in meltblown fabric production machine. Charging additive was also added to the production to determine the effect on filtration efficiency in the trials. Tensile strength properties, fiber diameter and fiber distribution and filtration efficiency properties of meltblown nonwoven surface fabrics to be produced were investigated. As a result of this study, production parameters of 30 gsm fabrics with suitable strength and filtration efficiency were determined.