Kesir dereceli PID denetleyicilerin V-bölgesinde optimal kararlılaştırılması
Optimal stabilization of fractional order PID controller in V-domain
  1. Tez No: 607359
  2. Yazar: SEVİLAY TÜFENKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kesir dereceye sahip modeller için sistem kararlılığını sağlayan kesir dereceli PID denetleyici tasarım yöntemi sunulmaktadır. Bu kararlılık yöntemi, sistemin genişletilmiş tamsayı dereceli karakteristik polinomunun minimum açılı kökünün birinci Riemann yüzeyi v- bölgesi olarak adlandırılan kararlılık bölgesi içerisinde önceden belirlenen bir hedef açıya göre yerleştirilmesi stratejisine dayanmaktadır. Hedef açı ile minimum açı arasındaki farka göre minimum açılı kök konumunun yerleşimini sağlayarak sistemin kararlılığını garanti etmektedir. Bu kararlılığı sağlayan kesir dereceli PID katsayılarının ayarlanması için meta-sezgisel optimizasyon yöntemlerinden yararlanılmıştır. Sunulan kararlılık yöntemi farklı modeller üzerinde test edilmiş ve tez çalışmasın kapsamında elde edilen sonuçlar yöntemin sistem kararlılığı üzerindeki başarısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fractional order PID controller design method which provides system stability for fractional order models is presented. This stability method is based on the strategy of placing the minimum angle root of the extended integer-order characteristic polynomial of the system at a predetermined target angle within the stability region called the first Riemann sheet v-domain. It ensures the stability of the system by providing the placement of the root position with minimum angle according to the difference between the target angle and the minimum angle. Meta-heuristic optimization methods were used for the adjustment of fraction-grade PID coefficients that provided this stability. The stability method presented was tested on different plant models and the results obtained within the scope of the thesis showed the success of the method on system stability.