Miyokard infarktüslü, hipertansiyonlu ve sağlıklı bireylerden oluşan üç grupta apolipoprotein E gen polimorfizminin serum lipoprotein düzeylerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of apopipoprotein E gene polymorphism effects on serum lipoprotein levels in myocard infarct, hypertensive patients and healthy group
- Tez No: 60736
- Danışmanlar: PROF.DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
. ÖZET Bu çalışmada 86 sağlıklı, 47 hipertansiyon tanısı konmuş ve 57 myokard infarktüsü tanısı konmuş hastada lipid profilleri ve apolipoprotein E gen polimorfizmi saptanmış ve apo E gen polimorfizminin serum lipid profili dağılımına olan etkisi incelenmiştir. Serum lipid düzeyleri enzimatik metodlarla tayin edilmiştir. Serum apolipoprotein Al ve apolipoprotein B düzeyleri ise türbidimetrik metodla çalışılmıştır. Toplam 191 örnekten elde edilen DNA'lardan apo E gen polimorfizmini saptamak için Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu (Polymerase Chain Reaction, PCR), Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (Restriction Fragment Lenght Polymorphism, RFLP) ve agaroz jel elektroforezi teknikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda lipid düzeyleri incelendiğinde özellikle serum total kolesterol, LDL-kolesterol ve Apo B düzeyleri hipertansiyonlu ve myokard infarktüsü geçiren hastalarda yüksek seviyede bulunmuştur. Apo E poimorflarının (E2, E3, E4) lipid profiline olan etkisi araştırıldığında ise Apo 82 allelinin istatistiksel anlamlılığa ulaşmasada, düşük serum total ve LDL-kolesterol düzeyleri ile apo 84 allelinin ise istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek serum total ve LDL-kolesterol düzeyleri ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre apo 84 allelinin Türk toplumunda da aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklara yatkınlıkta önemli bir rol oynadığı izlenimi elde edilmiştir. 98
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The relationship between apolipoprotein E (apo E) gene polymorphism and lipid profile were studied prospectively in the healthy adults, patients with hypertension and in the group of patients with acute or old myocardial infarction. The results of these studies provided evidence for the possible effect of apo E gene polymorphism on the lipid profile in the different groups of individuals. Serum lipid levels were measured enzymatically and serum apolipoprotein Al (apo Al) and apolipoprotein B (apo B) levels were measured with turbidimetric methods. PCR (Polymerase Chain Reaction), RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism), and agarose gel electrophoresis techniques were used to determine the apo E genotypes. Serum levels of total cholesterol, LDL-cholesterol and apo B were significantly high in the groups of patients with hypertension and myocardial infarction. When effects of apo E isoforms on lipid profiles were evaluated, allele of apo 82 was related to relatively low total and LDL-cholesterol levels although without statistical significance (p>0,05).